Gündem

Yüz Binlerce Vatandaşın Merakla Beklediği ‘Tek Tip Askerlik’ Hakkında Son Gelişmeler

Yüz binlerce vatandaşın ve silah altında bulunan binlerce askerin yakından ilgilendiği ‘tek tip askerlik’ meselesi, son zamanlarda internette en çok aranan konulardan biri haline geldi. Eski Genelkurmay Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, askerlikle ilgili düzenlemeye gidileceğini açıklamıştı. Twitter kullanıcılarının da gündeminde olan olayda son durum nedir ? 

Dün Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın başkanlığında, tüm Kuvvet Komutanları ve bakan yardımcılarının bulunduğu toplantıda detaylar ayrıntılı şekilde görüşüldü. Milli Savunma Bakanlığı’nın görüntülerini yayınladığı toplantıda  “Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü” açıklaması yapıldı.

Yılbaşına kadar açıklama yapacağını söyleyen Hulisi Akar, 2019’da yeni sistem ‘Tek Tip’ askerlik modeline geçiş yapacağının sinyalini verdi. Yeni yıldan itibaren yürürlüğe girmeyi beklenen askerlik modeli : Askerlik vakti gelmiş biri, 3 ay zorunlu eğitimin ardından belirlenen ücret karşılığında askerliği yapmış sayılacak.

Ayrıca, yeni askerlik modelinde, bazı meslek gruplarına esneklik sağlanacak. Öğretmen, hakim, doktor ve bazı akademik alanlarda görev yapan ile sporcular için esneklik getirilebileceği dile getiriliyor.

Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak. Örneğin öğretmenlerin askerlik yükümlülüğünü çoğunlukla yaz aylarında yerine getirmelerine ağırlık verilecek.

Olay sosyal medyanında gündemindeydi.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı