Listeler

Yılbaşını Yurtdışında Geçirmek İsteyenler İçin En Cazip 10 Yer

Yeni yılı karşılarken farklı kültürler, farklı lezzetler, farklı eğlence anlayışlarını tatmayı kim istemez ki ?  Eşi, sevgilisi veya arkadaş grubuyla, farklı bir yılbaşı deneyimi yaşamak isteyenler için hazırladığımız bu listede, Avrupa’nın en seçkin 10 Noel meydanına götüreceğiz sizi.

#1  Stockholm, İsveç – Ana Meyadanı 

İsveç’te bulunan bu meydanda hiç kesintisiz tam 100 yıldır noel pazarı kurulmaya devam ediyor.  Pepparkakor (biberli kurabiye), saffransbullar (safranlı çörek) ve glögg (sıcak şarap) gibi lezzetleri tatmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Yılbaşı gecesi binlerce insanın toplandığı bu meydanda çeşitli etkinlikler yapılıyor. 
Önerilen Stockholm oteli*: Good Morning Hagersten Hotel (fiyatlar gecelik 675 SEK’ten (236 TL) başlıyor)

#2 Striezelmarkt – Dresden, Almanya

Almanya’nın 600 yıldan beri kurulan en eski noel pazarı olma özelliğini taşıyan bu meydan, Aralık ayının ikinci pazar gününü kutlamasıyla meşhur. Meydan, Aralık ayının ikinci pazarı meyveli kek ( stollen ) festivali kapsamında binlerce insanı misafir ediyor. 300′ e yakın tezgahın kurulduğu Dresden’e memlekete dönerken çevrenizdekilere hediye getirebileceğiniz bir çok ürün bulabilirsiniz. Yılbaşı gecesi meydanda etkinlikler yapılsa da, çevrede eğlenebileceğiniz bir çok mekan bulabilirsiniz. 
Önerilen Dresden oteli*: Art’Otel Dresden By Park Plaza (fiyatlar gecelik 53€’dan [323 TL] başlıyor)

#3 Katedral Meydanı ve Saray Meydanı – Salzburg, Avusturya

Noel pazarının ve eğlencenin en önemli yerlerinden biri Salzburg Kadetral Meydanı. Avusturya’ya gittiğiniz taktirde bu meydanda sık sık Türk vatandaşına rastlayacağınızdan eminiz. Orta Çağ’dan kalma bir sarayın yükseldiği, merkezinde iki kat yüksekliğinde avangart tarzda bir çeşmenin yer aldığı Salzburg pazarının, size noel hissini %100 yaşatacağına hiç şüphe yok. Tamamen ışıklarla aydınlatılan bu meydana yılbaşı zamanı, dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce insan geliyor. 
Önerilen Salzburg oteli*: Hotel Hofwirt Salzburg (fiyatlar gecelik 72€’dan [439 TL] başlıyor)

#4 Place Sainte-Catherine, Grand Place ve Balık Pazarı – Brüksel, Belçika

Çevresinde 240 ahşap kulübenin bulunduğu, listemizin en büyük alanlarından biri bu noel pazarı. Ahşap kulübelerde bir çok ülkenin yöresel noel süslerini bulabilirsiniz. Ancak burayı farklı kılan en büyük özellik ise Belçika’nın yiyecekleridir. Waffle, donut, caricole, ücretsiz ikram edilen midyeler ve daha fazlası… Tabi bunlar kuru kuruya gitmez elbette, Belçika’nın dünyaya mal ettiği güçlü birası ile şimdiden afiyet olsun. Eğer elinizde bira, yanınızda sevdiklerinizle birlikte sohbet etmek istiyorsanız buradan daha güzel bir yer bulamazsınız. 
Önerilen Brüksel oteli*: Bedford Hotel & Congress Centre (fiyatlar gecelik 51€’dan [305 TL] başlıyor)

#5 Albert Square – Manchester, İngiltere

Alışveriş çılgınları söylüyorum ; Manchester’da bulunan Albert Square meydanı tam sizlik. Manchester’ın hemen hemen her yerinde kurulan noel pazarlarının merkezi Albert Square meydanıdır. Meydanda ve çevresinde çeşitli eğlence mekanlarında eğlenebilirsiniz. 
Önerilen Manchester oteli*: Britannia Manchester Hotel (fiyatlar gecelik 50£’den [339 TL] başlıyor)

#6 Tarihi Semt – Riga, Letonya

Adeta Disneyland’dan fırlamış bir çocuk masalı gibi görünen meydana geldi sıra. Letonya halkı noel’i sonuna kadar yaşayan, çocuklar gibi eğlenen bir halktır. Yerel lezzetler ile eğlencenin iç içe olduğu bu meydan, listemizin en gidilesi meydanıdır. Eğer buraya gidecek olursanız Letonya kehribarından yapılmış süs eşyalarından hediye almayı unutmayın Ayrıca bu meydan UNESCO dünya mirası olarak kabul edilmiştir. 
Önerilen Riga oteli*: Hotel Garden Palace (fiyatlar gecelik 47€‘dan [286 TL] başlıyor)

#7 Büyük Meydan, Sibiu, Romanya

3 sıra dağın arasında kalan, karlı ve renkli bir nNel pazarı hayal edin. İşte hayalinizde ki yer tamda burası.  Olabildiğince büyülü ve olabildiğince kalabalık olan bu pazar çok samimi olmasının yanı sıra birbirinden mükemmel lezzetler sunuyor size. Zencefilli çörek, Kürtőskalács (koni şekilli kekler) ve cozonac (tatlı ekmek) gibi diğer Transilvanya-Macar lezzetlerine merakı burada giderebilirsiniz. 
Önerilen Sibiu oteli*: Continental Forum Hotel (fiyatlar gecelik 140 RON’dan [105 TL] başlıyor)

#8 Kızıl Meydan – Moskova, Rusya

Fazla uzağa gidemem diyorsan, komşumuz sayılan Rusya’ya uğrayın derim. Sadece yılbaşı öncesi, yılbaşı gecesi değil, Ocak ayının sonuna kadar açık kalıyor. Bir araştırmaya göre yılbaşı zamanı Türk insanı en çok Rusya’yı tercih ediyor. 
Önerilen Moskova oteli*:  Cosmos Hotel (fiyatlar gecelik 1929 RUB’dan [94 TL] başlıyor)

#9 Tivoli Bahçeleri – Kopenhag, Danimarka

Dünyanın en eski ikinci eğlence parkı olan bu meydan, Neol zamanında büyük ağaçlar ve ışıklarla süslenir. Bir yanda Noel pazarı, bir yanda insanların eğlenebileceği bir mekan oluşturulur. Buranın en büyük özelliği : Buz pateni pistine dönen donmuş göldür. Pazarda bir çok yöresel yiyecek içecek bulunabilir ama bizim önerdiğimiz şey baharatlı sıcak şarap. Eğer buraya gidecek olursanız baharatlı sıcak şarap içmeden dönmeyin. 
Önerilen Kopenhag oteli*: Hotel Astoria Copenhagen (fiyatlar gecelik 537 DKK’dan [244 TL] başlıyor)

#10 San Gregorio Armeno Caddesi, Napoli, İtalya

Napoli’deki Mercatino di Nataleyaşayabileceğin en saf İtalyan Noel pazarı deneyimini sunuyor. Tıpkı pek çok İspanyol Noel pazarında olduğu gibi, Mercatino di Natale de İsa’nın doğumunu (yerel dilde presepe olarak adlandırılıyor) simgeleyen biblolarla öne çıkıyor. 
Önerilen Napoli oteli*: Hotel Ideal Naples (fiyatlar gecelik 58€’dan [353  TL] başlıyor)

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı