Gündem

YAZIKLAR OLSUN ! Güney Sudan’da 16 Yaşında Bir Kız Çocuğu Facebook’tan Açık Arttırmayla Satıldı.

Dünyanın en geri kalmış ülkelerinden olan Güney Sudan’da akıllara durgunluk verecek bir olay yaşandı. Henüz 16 yaşında olan Nyalong Ngong Deng Jalang, Facebook üzerinden yapılan açık arttırmayla satıldı.

İç savaşa doğru sürüklenen dünyanın en geri kalmış ülkesi Güney Sudan’da, çocuk yaşta evliliğe zorlanan kız çocuklarının sayısı gittikçe artıyor. Plan Internation örgütünün hazırladığı rapora göre Güney Sudan’da en çok işlenen suç genç kızların zorla evlendirilmesi.

Örgüt bu durumun önüne geçmek için çalışmalar yapsa da, eğitim seviyesinin yerlerde olmasından dolayı insanlara doğru yolu göstermekte zorlanıyor.

İddiaya göre Güney Sudan’lı politikacıların da içeresinde bulunduğu açık arttırma sonucunda, 500 inek 3 Land Cruiser ve 10 bin dolar başlık parası karşılığında ismi açıklanmayan bir iş adamına satıldı.

Plan Interational Örgütü ise ” Çok büyük rakamların bahsedildiği açık arttırmanın büyük ilgi çektiğini ve ileride benzer şeylerin yaşanmasına kapı açabileceği endişesi taşıdıklarını” belirtti.

Kurumun Güney Sudan Temsilcisi George Otim şu ifadeleri kullandı ; ”Teknolojinin barbarca kullanılması modern köle pazarlarını çağrıştırıyor. Günümüzde, bu devirde dünyanın en büyük sosyal ağında bir kızın evlilik için satılması inanılır gibi değil.”

Tepkilerin odağı haline gelen Facebook ise ; ” Bu gönderi, insan ticaretine karşı politikalarımızı ihlal ediyor. Paylaşım, sayfa reklam ya da grup ; Facebook hiçbir şekilde insan ticareti yapılmasına izin vermiyor.” açıklamasını yaptı. Facebook sözcüsü ilanın hemen kaldırıldığını ve bu siteye yüklenen kişinin profilini de temelli olarak kapattıklarını söyledi.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı