Gündem

Yaşadığımız Her Anı Fotoğraflamak Hafızamıza Ne Gibi Zararlar Veriyor ?

Sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla anı yaşamaktan oldukça uzaklaştık. Deneyimlediğimiz şeylerle kurduğumuz ilişki tamamen değişti. Gittiğimiz yerin bir konser ya da müze olması fark etmeksizin yaptığımız ilk şey fotoğraf çekmek için telefonlarımızı çıkarmak oluyor.Ancak bu değişim beraberinde insan hafızasında bazı kötü etkilere de neden olabiliyor.

Hafızayı Zayıflatıyor

Anı yaşamak yerine fotoğraf çekmeyi tercih ettiğimizde olayın bizde bıraktığı izi tamamen değiştirmiş oluyoruz ve ileride o anı daha zor hatırlıyoruz. Çünkü anla ilgili dikkatimizi kendimiz dağıtmış oluyoruz.

Algımızı Değiştiriyor

Tecrübelerimiz kişiliğimiz üzerinde önemli etkilere sahip. Anılarımız üzerinden bu tecrübeleri değerlendiriyor ve kendimize dersler çıkarıyoruz tecrübelerimizi belgeleme aracımız olan fotoğraflar kendimizi nasıl gördüğümüzü değiştiriyor olabilir. Mesela selfieler gerçek karakterimizi yansıtmaktan çok insanların gözünde yaratmak istediğimiz imajı temsil ediyor.

Anılarımızı Değiştiriyor

Hafızamız her zaman mükemmel işlemiyor ve geçmişle ilgili yanlış anılar yaratıyor. En basit örnek tam olarak hatırlayamadığımız çocukluk anılarımızın genellikle gerçek olaylardan çok fotoğraflarımızla ilgili olması. Ayrıca insanlar çoğu zaman yargılarını doğru çıkarmak için onu destekleyen olayları hatırlayıp diğerlerini görmezden gelme eğiliminde oluyor. Anıları gerçeğine en yakın şekilde hatırlamak istiyorsanız bir dahaki sefere fotoğrafların silinme ihtimaline karşı siz de anı yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.


Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı