Gündem

Yahudi Asıllı Bilim Adamı Einstein’ın Tanrıyı Reddettiği Mektup 2,9 Milyon Dolara Satıldı

Yahudi asıllı Alman fizikçi ve bilim adamı Albert Einstein, 1954 yılında ve Tanrı’nın varlığını reddettiği mektup, açık arttırmada rekor kırarak 2,9 milyon dolara (yaklaşık 15,5 milyon TL )  satıldı.

Bu Einstein’in satılan ilk mektubu değildi. Daha önce kendisinden 21 yaş küçük olan İtalyan kimya öğrencisi Elisabetta Piccini’ye yazdığı mektup açık arttırma yoluyla, 6 bin 100 dolara satılmıştı. D. Roosevelt’e 1939’da yazdığı ve Almanya’nın atom bombası projelerinden bahsettiği mektup, 2002 yılında bir açık artırmada 2,1 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Albert Einstein, filozof Eric Gutkind’e göndermek için kaleme aldığı mektup, New York’ta yapılan bir müzayede satıldı. Mektup için öngörülen fiyat 1 ila 1,5 milyon dolardı. Mektubu alan kişinin kimliği açıklanmasa da, 2,9 milyon dolara alan kişi, bir mektuba en fazla para veren kişi olarak tarihe geçti.

74 yaşındayken, Princeton Üniversitesi’nde yazdığı yazıda Einstein, toplam bir buçuk sayfa olan açıklamalarda şu ifadelerini kullandı;

“Tanrı kelimesi benim için insanların zafiyetinin göstergesi ve sonucundan başka bir şey değil, İncil ise kutsal ama yine de oldukça ilkel hikayeler derlemesidir. Ne kadar incelikli olursa olsun hiçbir açıklama fikrimi değiştirmeyecektir.”

Yahudi olduğu için Hitler döneminde Almanya’dan kaçmak zorunda kalan Bilim Adamı, mektupta, Musevilik hakkında da sert eleştirilerde bulunmuş.

“Benim için Musevilik, tüm diğer dinler gibi, ilkel bir batıl inancın vücut bulmuş hali. Benim de gurur duyarak dahil olduğum Yahudiliği ve destek aldığım bu anlayışı diğer halklardan ayıran bir yücelik yok.”

Aynı mektup, 2012’de müzayede sitesi eBay’da 3 milyon dolar başlangıç fiyatıyla satışa çıkarılan ‘Tanrı mektubu’na alıcı çıkmamıştı.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı