Listeler

Uzun Süreli İlişkilerin Evlilik Kararı Aldıktan Sonra Hızla Bitmesinin 6 Nedeni

Sevdiğimiz biriyle uzun süreli bir ilişki içindeyken bir sonraki adımı düşünmek doğaldır. Evlenme fikri doğal olarak bizi biraz fazla heyecanlandırıyor ve suratımızda o tarif edilemez hissin tebessümünü bırakıyor. Sonsuza kadar sevdiğimizle yaşamak mükemmel bir his olsa gerek, ancak gerçekler, okuduğumuz ve film izleyerek büyüdüğümüz kurgudan farklı.

Üzülerek söylüyorum ki, günümüzde evlenmek zor ancak boşanmak çok kolay. Çiftler, evlilik sürecinde her şeyin güzel ve unutulmaz olmasını ister. Ancak aynı evin içine girildiğinde alınacak sorumluluklar için kaçı hazırdır ? Evlilikle sonuçlanan uzun ilişkilerin hızla bitmesinin 6 nedenini sizler için derledik.

1- Birbirinize ayırdığınız zaman eksikliği

Sevgiliyken, partnerinizin özel hissetmesini sağlamak için yeni yollar ararsınız ve onu ne kadar sevdiğinizi her fırsatta söylersiniz.

Evlilikten sonra, hayat mücadelesine kapılıp, eskisi kadar onu söyleme fırsatı yaratmazsanız eşinizle aranıza görünmeyen duvarlar örmeye başlarsınız. Hemde farkında olmadan.

2. Sevgiliyken farklı süprizler yapardınız

Journal of Personality and Social Psychology (Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisinde) yayınlanan bir araştırmaya göre, ilişkilerin başında bolca süpriz yapmayı seven çiftlerin evlendikten sonra boşanması daha olası.

Eşinize sürekli süpriz yaparsanız ”süprizlerin” onu şaşırtmadığı noktaya geldiğinde işin rengi değişir. Bu ilişkinizde heyecan verecek bir şeyin kalmadığını hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi büyük bir baskı altına sokar.

3- Aşk mı ? Alışkanlık mı ?

Bir çoğunun yaptığı hata aşkla alışkanlığı karıştırmak. Uzun süreli ilişkilerde insanlar, bir insanın yanında rahat olmakla aşık olmayı karıştırırlar ve bu en büyük yanlışlardan biridir. Genellikle evlendikten sonra gerçekten aşık olmadıklarının farkına varırlar.

4- İhtiyaçlarınız değişti

Değişim kaçınılmazdır ve zamanla gelir. Eşinizle birlikte büyüyebilir ve ilerleyebilirsiniz veya önce kendinize ve hedeflerinize odaklanabilirsiniz.

Evlilik güzeldir, ancak aynı zamanda yüksek düzeyde bir bağlılık, sabır ve sevgi gerektirir, bu yüzden evlendikten sonra insanlar sorumluluk yükü altında ezildiğini hissetmeye başlar ve bireysel hedeflerine odaklanmak için kendi başlarına olmayı tercih etmeleri gerektiğini düşünürler.

5- Mantık

Aşktan başka bir sebeple evlenmeniz işe yaramayacak. Evlenmek için bir sebebiniz olmamalıdır. Bunu yaparak zamanınızı ve partnerinizi harcayacaksınız.

Ancak her şeye rağmen mantığınızla evlenmeye karar verirsiniz, çok uzakta değil aksine oldukça yakın bir dönemde, ilişkideki sevgi eksikliğini göreceksiniz ve bu kurduğunuz yuvanın dağılmasına sebep olacak.

6- Eşinizin yeni bir tarafını keşfettiniz

Uzun bir sevgililik dönemi geçirmeniz, eşiniz hakkında her şeyi bildiğiniz anlamına gelmez. Evlenip birlikte yaşamaya başladığınızda, her gün sevgilinizle ilgili yeni şeyler keşfedeceksiniz. Bazıları ilginç, bazıları kötü

Sadakatsizlik, para sorunları, güvensizlik, aşırı sahiplik vb., insanların evlendikten sonra ilişkilerinde keşfettiği başlıca hareketlerden birkaçı ayrılığa neden olabilir.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı