Gündem

Uzaya İlk Kez Ayak Basan Aleksey Leonov 85 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Yuri Gagarin’den sonra dünya çapından en çok tanınan ve uzayda yürüyen ilk Sovyet kozmonotu olan Aleksey Leonov, 85 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Yerel basına yansıyan haberlere göre yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle uzun süredir Moskova’daki Burdenko hastanesinde tedavi gören Leonov, oldukça ağır hastaydı.

Şubat ayının başında şeker hastalığından ötürü ameliyat olan kozmonot, o günden bu yana durmaksızın hastaneye gidip geliyordu.

Leonov, Voshod-2 isimli ilk uçuşunu 18 Mart 1965 tarihinde kozmonot Pavel Belyaev ile birlikte gerçekleştirdi.

İlk uçuşunda uzay gemisinden ayrılarak uzay boşluğunda 12 dakika 9 saniye geçirdi ve uzay aracından 15 metre kadar uzaklaştı. Bunun sonucunda ise ‘uzayda yürüyen ilk insan’ unvanına sahip oldu. Böylece bitmek tükenmek bilmeyen uzay rekabetinde Sovyetler Birliği, ABD’nin karşısında tartışmasız bir şekilde öne geçmiş oldu.

Aleksey Leonov kimdir?

Leonov, 10 Mart 1934 tarihinde Kemerovo bölgesindeki Listvyanka şehrinde sekiz çocuklu bir ailenin oğlu olarak doğmuştu. Yaşadıkları köyde zorlu iklim koşulları ve kıtlık içinde büyümüştü.

Kremençug 10. Askeri Havacılık Okulu ve Çuhuiv Askeri Havacılık Okulu’nda pilotaj eğitimi aldı. 1960 yılında ise, Sovyetler Birliği’nin ilk kozmonot kıtasına seçilmişti.

Leonov, Voshod-2 isimli ilk uçuşunu 18 Mart 1965 tarihinde kozmonot Pavel Belyaev ile birlikte gerçekleştirdi. İlk uçuşunda uzay gemisinden ayrılarak uzay boşluğunda 12 dakika 9 saniye geçirdi ve uzay aracından 15 metre kadar uzaklaştı. Bunun sonucunda ise ‘uzayda yürüyen ilk insan’ unvanına sahip oldu. Böylece bitmek tükenmek bilmeyen uzay rekabetinde Sovyetler Birliği, ABD’nin karşısında tartışmasız bir şekilde öne geçmiş oldu.

En az üç kez ölümle burun buruna gelen Leonov’a, en nihayetinde hiçbir şey olmadı.

Yaptığı uzay yürüyüşü sırasında koruyucu giysisi öylesine şişmişti ki, neredeyse uzay aracının kapısından içeri giremeyecekti. Rahat hareket edemeyen ve göğsündeki fotoğraf makinesinin düğmesine basamayan kozmonot, giysisindeki bir supabı açarak fazla havanın boşalmasını sağladı ve uzay aracına güçlükle geri döndü. Ancak bu dönüş talimatlara tamamen aykırı şekilde ayak kısmından değil, baş kısmından gerçekleştirildi.

Bu olay fiziksel sağlığı yerinde olan Leonov üzerinde izlerini bırakmıştı. Sonradan yaptığı açıklamada kozmonot, kısa uzay yürüyüşü ve ardından karşılaştığı içeri girme sorunu nedeniyle terden 6 kilo kaybettiğini söylemişti.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı