Gündem

Türkiye Ve Dünyadan Günün Öne Çıkan Olayları

Türkiye ve dünyadan günün öne çıkan, önemli haberleri sizler için derledik.

Kocaeli’de özel halk otobüsü şoförü Yakup Sağlam, durakta bekleyen engelli çocuk ve annesi için güzergâhını değiştirip gidecekleri yere kadar götürdü. Geçtiğimiz günlerde engelli diye taksiye almayan şoföre de insanlık dersi vermiş oldu.

“Çocuğu kucağıma aldım. Otobüse bindirdim. Annesi, eski güzergahımız olan Postane Caddesi’nden gitmek istediğini söyledi. Muhtarlığa uğrayacakmış. Ben de otobüsteki yolculara eski güzergâhtan gideceğimi söyledim. Otobüsü yanaştırdım, ‘İsteyen inebilir.’ dedim. Bazı yolcular karşı çıktı, normal güzergâhtan gitmemi istedi. Belki de çocuğun engelli olduğunu bilmiyorlardı. Ancak otobüsten inen olmadı. Eski güzergâha döndüm. Muhtarlığın önüne geldim. Çocuğu indirdim. Yanaklarını sıkarak öptüm. Ablanın yüzündeki tebessüm her şeye bedeldi.” dedi. Yakup Sağlam’ın içimizi ısıtan bu hareketi sonrası insanlığa olan inancımız tazelendi.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıta getirdiği ek zamları Cumartesi günü protesto etmeye başlayan “Sarı Yelekliler” adı altındaki eylemciler, ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor. Fransa İçişleri Bakanlığı, protestolara yaklaşık 287 bin kişinin katıldığını, çıkan olaylarda 409 kişinin yaralandığını ve 157 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


Kaynak : www.euronews.com
Soğan fiyatlarındaki artış devam ediyor. En son kilosu 2,5 Lira olan soğanın fiyatı %100 artarak 5 Liraya çıktı. Durumdan memnun olmayan tüketicinin eleştirilerine maruz kalan pazarcı esnafı, soğanın kilosunun 10 Lirayı bulacağını iddia etti.

Meksikalılar, Amerika Birleşik Devletleri’ne ilerleyen, Orta Amerikalı ülkelerin göçmen kervanını protesto etti. Yaklaşık 3 bin kişinin kaldığı futbol sahasına yürüyüş yapmak isteyen göstericiler, yolların kapanması sebebiyle güvenlik güçlerine tepki gösterdi.

İspanya iç savaşından sonra ölene dek İspanya’yı faşizmle yöneten Francisco Franco’nun ölüm yıl dönümüydü. Madrid’te Franco için yapılan yürüşe çıkan olaylar damga vurdu. Görüntüler 👇

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın yaptırımlarını eleştirerek ” İran, Amerika Birleşik Devletleri’nin, yaptırımlarına, ekonomik baskıya boyun eğmeyecektir. Yemen’den Suriye’ye ABD’nin Orta Doğu politikaları çöktü. Tahran, petrol satmaya devam edecektir.” dedi.

Berlin yönetimi, Kaşıkçı cinayeti nedeniyle 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı getirdi. Öte yandan Alman vatandaşlığı bulunan Cemal Kaşıkçı’yı İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldüren Suudi Arabistan’a yaptırım uygulayacak. 

 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı