Listeler

Türk Kadını Güçlüdür! Tarihe İlkleri Başarmış 7 Kadının Başarı Öyküsü

Türk kadınını ne kadar övsek az. Savaş sırasında cephelere mermi taşıyan, gerektiğinde düşmana ateş eden, vatanını korumak için düşmanın karşısına korkusuzca dikilen kadın örnekleri, diğer milletlerin tarihinde yoktur herhalde. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte kadına seçme ve seçilme hakkıyla birlikte çalışma hakkı da verildi. İşte bundan sonra ilk meslek hayatına atılan kadınların başarılı hikayelerini sizler için listeledik.

İlk Kadın Milletvekili : Benal Arıman

Sorbonne Üniversitesi’nde edebiyat bölümü bitirmiştir. Kadınların meclise giremediği yıllarda Latin alfabesinin öğrenimi için uzun zaman çabalamıştır. İlerleyen yıllarda tarih 1935 yılını gösterdiğinde bileğinin hakkıyla ilk kadın milletvekili olmuştur.  Uzun yıllar görevini layıkıyla yerine getiren Benal hanım, hamilelik döneminde yıllık izinlerini kullanmış ve doğum yapmıştır. Görevini kutsal bilen Benal hanım TBMM tam 16 yıl hizmet etmiştir.

İlk Kadın Büyükelçi : Filiz Dinçmen

Dinçmen’e göre kadın katkısı olmazsa ülke kalkınamaz. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Filiz Hanım 1961 yılında Dış İşleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Dairesi 3. Katibi olarak kariyerine başlar. Başarılarla dolu mesleki hayatını 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi olarak bir kadın için ulaşılmazı zor bir yere çıkarır. 1984 yılında Strasbourg’da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi unvanını alır. 1990 yılına yaklaşılırken Türkiye’nin ilk kadın müsteşar yardımcısı olur. 1991 yılında bakanlık sözcüsü olarak kariyerini noktalar.

İlk Kadın Pilot : Sabiha Gökçen

İlk kadın pilotumuzu tanımayan yoktur diye tahmin ediyoruz. Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Hanım, Sovyetler Birliği’nde Yüksek Planör Okulu’nu bitirdi ve Planör öğretmenliği yaptı. Atatürk Türk kadınının ne kadar güçlü ve becerikli olduğunu göstermek için Sabiha Hanım’ın bizzat yetiştirmiştir.

İlk Kadın Banka Müdürü : İclal Ersin

İş Bankası muhasebesini tutan İclal Hanımın hayatı Atatürk’le tanışınca değişiyor. Bankanın kurucusu Celal Bayar İclal Hanımı Atatürk’le tanıştırırken ilk kadın muhasebeci diye tanıyor. Ata’nın çok ilgisini çeken bu tanışma sonrasında İclal Hanımı yurtdışına eğitime gönderiyor. Türkiye’nin ilk iktisat doktoru unvanını almıştır. İş Bankası ile çalışma hayatına devam etmiştir ve 1953 yılında açılan İş Bankası Nişantaşı Şubesi’nin müdürlüğünü yapmıştır.

İlk Kadın Fotoğrafçı : Semiha Es

Hürriyet Gazetesinin ve Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı olan Semiha Es’in şöyle garip bir hikayesi var ; Türkiye’nin Kore’ye asker gönderdiği sırada Hürriyet gazetesi de Fotoğrafçı olarak Semiha hanımı görevlendirir. Türkiye savaş sırasında ki görüntülere Semiha Es’in objektifinden takip etmiştir.

İlk Kadın Avukat : Süreyya Ağaoğlu

Tarihimizde en cesur kadın entelektüel olarak yer almıştır. 58 yıl avukatlık yapmıştır. Lise yıllarında cumhuriyet rejiminden bahsettiği arkadaşlarının gavur olarak nitelendirmesine maruz kalmıştır. Bu nedenle de avukat olmayı kafasına koymuştur. Hukuk fakültesine kaydını yaptırmak istediğinde de birçok sorunla karşılaşmıştır. O dönemde kız öğrenci olmadığı için üniversite rektörü Haldun Taner’in babası, Selahattin Bey’e başvurur. Dönem kadınlarının çarşafla dolaştığı dönemde başını bile kapatmadan görüşmeye gider. Talebini ilettiği zaman Selahattin Bey’in salonunda kahkahalar atılır. Ama kendi gibi avukat olmak isteyen başka 3 arkadaşını da gören Selahattin Bey, fakülteyi açmaya karar verir.

İlk Kadın Kimyacı : Prof. Dr. Remziye Hisar

Macera dolu hayatı olan Remziye Hanım’ı burada anlatmak olmaz ama sizin için ufak özetini geçelim. Türkiye’nin Fizik alanında ismini duyurmak için Azerbaycan’a gidiyor. Orada savaşla burun buruna geldiğini yinede yılmadan devam ettiğini biliyoruz. Sovyetler, Azerbaycan’ın bağımsızlığına son vermek için harekete geçtiği günlerde, Doktor eşi Reşit Süreyya ile evlenip yurda dönüyor. Yıllar 1930’ları gösterdiğinde Paris’e giderek doktorasını tamamlıyor ve Türkiye’nin ilk kadın kimyacısı olmayı başarıyor.

  • Dahası da var.
  • İlk kadın tiyatro oyuncusu, Afife Jale.
  • İlk kadın bakan: Türkân Akyol (1971)
  • İlk kadın doktor Safiye Ali (1891-1952)
  • İlk kadın heykeltıraş: Sabiha Bengütaş
  • İlk kadın jet pilotu: Leman Altınçekiç (1958)
  • İlk kadın kaymakam: Özlem Bozkurt.
  • İlk kadın muhtar (atanmış): Meliha Manço.
Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı