Gündem

Telefon Üreticilerinin Son Teknolojisi Katlanabilir Telefonlar

İster telefon deyin, ister tablet, çünkü ikisi birdende oluyor bu cihazlar. Samsung, Huawei ve Apple gibi dev markalarının yanı sıra, pek aşina olmadığımız, ülkemizde ismi duyulmayan markalarda katlanabilir akıllı cihazlarının tanıtımını yaptı. Öyle görünüyor ki, 2019 ve sonrası için akıllı cihazlarda, katlanabilir olmak en büyük akımlardan biri olacak. Gelin hep birlikte hangi marka ne cihaz çıkarmış bakalım.

Samsung – Galaxy Fold 

Açıldığında 7.3 inç, kapandığında ise 4.6 inç’lik bir ekrana sahip olan Galaxy Fold, üzerinde 6 kamera barındırıypr. Kapak kamerası 10 MP, arka yüzde ise utra geniş açılı kamerası 16 MP, geniş açılı kamerası 12 MP, Telefoto kamera 12 MP, ön yüzde geniş açı 10 MP ve RGB derinlik sensörü (8 MP) ile birlikte toplamda 6 kamerası var. 12 GB RAM ve 512 GB depolama hafızasıyla gelen Galaxy Fold’un microSD kart desteği bulunmadığından toplam hafızayı sonradan artırmak söz konusu değil. Android 9 Pie işletim sistemi altında çalışan Galaxy Fold, fiyat etiketi 1980 dolar olarak, 20 şubatta satışa sunuldu.

Huawei Mate X

Hem simetrik hem de ikonik tasarım, arka yüzde toplanan 3 kamera ve flaşın konumlandırmasıyla karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki, Mate 20 X’de 3.5mm’lik Jack bağlantısı ise bulunmuyor.

Ön camı kıvrımlı yapıda olarak gelen Mate 20 X, 7.21 inç boyutundaki OLED ekranın üzerine kuruluyor. Ekran büyüklüğü bakımından büyük ekran seven kullanıcıları, bir hayli tatmin edecek olan Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonunun en dikkat çeken detayı ise Huawei M-Pen adlı kalem ile geliyor olması.

Kalem desteği ile birlikte artık kullanıcılar Galaxy Note serisinde olduğu telefonlarından not alabilecek veya çizim yapabilecekler.

Royale – Flex Pai

Merkezi ABD’nin teknoloji merkezi olan Califorina’da bulunan ancak kökleri Çin’e dayanan Royole, FlexiPai adını verdiği yeni telefonunu Pekin’de düzenlenen lansmanla tanıttı. Ekran açık haldeyken 7,8 inç (19,8 cm). Ancak kapalı haldeyken üç farklı küçük ekran işlevi görebiliyor. Ön yüz, arka yüz ve katlanan bölümdeki ekranlar, aynı anda farklı görüntüleri yansıtabiliyor.

TLC

Görücüye çıkardıkları cihazların sadece prototip olduğunu üstüne basa basa belirten TCL, 2020’nin ortasına kadar katlanabilir bir telefonu piyasaya sürmeyi planlamadıklarını söyledi.

Apple

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, şirketin katlanabilir iPhone modeli konusunda geç kaldığını belirtti ve bu yüzden endişeleri olduğunu dile getirmişti. Apple, bir süredir katlanabilir telefon ekranlarının soğuk hava şartlarında zarar görmesini engelleyebilecek bir ısıtma yöntemi üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji ile Apple, katlanabilir ekranların katlanan kısmını özel bir ısıtma elemanı sayesinde ısıtacağı belirtiliyor. Bu cihazda herkes tarafından merakla bekleniyor.

Oppo

10X Zoom için 48 megapiksel kamera + 120 derece ultra geniş açı kamera ve özel telefoto kamera bir araya geliyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı