Gündem

Teknolojinin Gelişmesiyle Hatıralarda Kalan Çocukluğumuzun En Eğlenceli Oyunları

Ülkemizde akıllı telefon kullanma yaşı 9’a kadar düştü. Ağlayan her çocuğun eline telefon, tablet tutuşturulduğu bu zamanlarda, kendi çocukluğumuzu şimdi ki çocuklarla karşılaştırmadan duramıyoruz. İlk sosyalleşme deneyimlerimizi yaşadığımız sokaklarda, bir grup mahalle arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynar, annelerimizin yaptığı poğaçaları, börekleri hep birlikte yerdik. Peki ya şimdi ki çocuklar ? İnstagram, Facebook, Twitter’da stolk yapmadan, Youtube’da yayın izlemeden duramaz oldular. Sizlere çocukluğunuzu hatırlatacak birbirinden eğlenceli oyunları listeledik.

TOLGA ABİ VE HUGO

Sabahları kalktığımızda hemen kumandaya sarılıp Hugo izlemeyen var mı ? Hugo, Hugolina, Cadı Scylla, sihirli sarmaşık… Bu kelimeler hepinize tanıdık geliyor değil mi? Benim tüm çocukluğum bu programa katılabilmek için geçti ama asla başaramadım. Eğer başarsaydım, o tuşların hepsinin basacağından adım gibi emindim.

YAKAR TOP

Bu oyunu oynamak için mahallenin bütün çocuklarını toplardık ve saatlerce yakar top oynardık. Topu havada yakalayıp can kazanmak oldukça havalıydı.

MİSKET

Arkadaşlar arasında kazanan diğerinin misketlerini alırdı. Bu yüzden sürekli tartışma çıkardı. Ve erkek çocuğunun odasında bir kavanoz,temiz, farklı renklerden oluşan misketler dururdu. 

SEK SEK

Temiz bir zemine çizilerek oynanan bu oyun kızların vazgeçilmezleri arasındaydı. Tabi oyunun vazgeçilmez bir başka unsuru da mükemmel kayan mermer taşlardı.

FİLM KARESİ GÖRÜNTÜLEYİCİSİ

Hacdan gelen dedeniz veya babaannenizin mutlaka hediye olarak getirdiği oyuncaklardandı. Film karelerinde bulunan görüntüler, çocukları hiç bilmedikleri mekanlara götürürdü. Aynı zamanda çocuklar arasında ” Hadi ya versene! Sıra ben de” gibi tartışmalara sebep olan oyuncuktır.

ATARİ

Sabah akşam televizyonu meşgul ettiğimiz vazgeçilmezlerimiz arasında olan atari, 90’ların zenginlik göstergesiydi. 9999999 in 1 kasedi, hepimizin gözdesiydi. Loto oynar gibi oyun seçerken, dünyanın en havalı insanına dönüşüyordun.

TASO

Cips ambalajının dışından içeriyi yoklardık. Belki de bu bizim ilk kurnazlığımızdı. Rakibimizi yenip tasolarını almak için için sürekli evde denemeler yapardık.


SAKLAMBAÇ

“Armut dersem çık, elma dersem çıkma”  Mahallenin en uç noktalarına saklanırdık. Sırf ebe biz olmayalım diye deli gibi koşardık.

KÖR EBE

Birinin gözleri bağlanır ve diğerlerini bulmaya çalışırdı. Ebe olan kişinin etrafında garip hareketler yapardık 🙂

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı