Ekran

Ted’in Yöneticisi Anderson’dan Geçtiğimiz Yılın En Etkili 10 Konuşması

2018’in en iyi 10 TED konuşması için Anderson’un seçimlerine dikkat etmelisiniz. Astronomiden sosyal adalete kadar yapay konulara değinerek dünya görüşünüzü etkileyeceğinden eminiz. TED’i yöneten Anderson’un seçtiği, 2018 yılı içinde yapılmış en etkili 10 konuşmayı sizler için listeledik. ( Youtube çeviriyi aktif edip izleyebilirsiniz )

1. “İnterneti nasıl yeniden yaratmalıyız”, Jaron Lanier

2. “Sağlıklı bir ekonomi büyümek için büyümek” Kate Raworth  

İdeal ve sürdürülebilir bir ekonomi nasıl görünür? Oxfordlu iktisatçı Kate Raworth bu merak uyandırıcı konuşmasında “Çörek gibi” diye cevap veriyor.

3. “Dünya daha mı iyi, daha mı kötü? Sayılara bir bakış,” Steven Pinker tarafından

4. “Günümüzün en önemli ahlaki sorunları nelerdir?” Will MacAskill tarafından

İnsanlığın problem sıkıntısı yoktur. Bu konuşmada, Oxford filozofu ve “etkili fedakarlık” savunucusu, önemli bir soruyu savunuyor: Önce hangisiyle mücadele etmeliyiz?

5. “Ya kefalet adaletsizliğini sona erdirirsek?” Robin Steinberg tarafından

6. “Neden bana nefret postası gönderen insanlarla kahve içiyorum”, Özlem Çekic

Özlem Cekic, 2007 yılında Danimarka parlamentosunda görev yapan ilk kadın Müslüman kadın olarak seçildiğinde, onun e-posta kutusundan nefret dolu bir posta geldi. İlk başta görmezden geldi, ama sonra radikal bir fikre çarptı: Neden göndericilere ulaşıp bir kahve içmiyorsun?

7. “Neden katılmayacağın insanları dinlemeye değer”, Zachary R. Wood

Wood, kutuplaşmış çağımıza çok yakışan bu konuşmaya işaret ediyor; “Sıkıntı karşısında ilerleme sağlamak için insanlığımızı daha derinlemesine kavramaya yönelik gerçek bir bağlılığa ihtiyacımız var.”

8. “Bütün yabancılar nerede?” Stephen Webb tarafından

Bunun temyiz başvurusu başlığıyla oldukça iyi bir şekilde özetlenmiştir. Gökyüzündeki milyarlarca yıldızın neden olduğunu hiç merak ettiyseniz, düzenli yabancı ziyaretçilerimiz yok, astronom Stephen Wood canlandırıcı bir cevap veriyor: Aslında evrende yalnızız.

9. “Oumuamua, başka bir yıldız sisteminden ilk ziyaretçi” nin öyküsü, Karen J. Meech

Astronomi hayranları ve yıldızlara bakanlar için bir tane daha. Karen J. Meech ve ekibinin nasıl anlamak için yarışmakta olduklarını anlatan ilk yıldızlararası nesne olan Oumuamua güneş sistemimizden öteye bir yerden geçtiğini tespit etti. Yabancı bir zanaatın parçası, süpernova artıkları ya da tamamen başka bir şey mi?

10. “AI, insanlığımızı nasıl kurtarabilir” diye Kai-Fu Lee

TED, “Bir vizyoner konuşmasında, bilgisayar bilimcisi Kai-Fu Lee, ABD ve Çin’in nasıl derin bir öğrenme devrimi gerçekleştirdiğini detaylandırıyor – ve insanların merhamet ve yaratıcılığa dayanarak AI yaşlarında nasıl başarılı olabileceğinin bir planını paylaşıyor” diye açıklıyor.


Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı