Listeler

Sizi Paralel Evrene Götüren 14 Fantastik Yapı

Herkes dünyanın 7 harikasını duymuştur. İster inanın ister inanmayın, dikkatimizi hak eden daha görkemli binalar var. Ee tabi dünya harikalarının yeri apayrı ancak bunları da görmezden gelemeyiz. Mimari dehanın hayal gücünü zorladığı, medeniyetimizin gurur duyması gereken 14 mimari şaheseri sizler için listeledik.

14- Wujin, Çin’deki Lotus Binası

Çin’in Wujin merkezindeki yapay bir gölden çiçek açan Lotus Binası. Güzel bina adını ve şeklini çiçek açan lotus çiçeğinden alır. Mimarın fikri havaya veya mevsime rağmen inanılmaz bir atmosfer yaratmaktı. Bina, kentin planlama bürosunun bölümlerine ev sahipliği yapıyor.

13. Alplerde inanılmaz bir otel

Bina yaratıcısı Andrii Rozhko dağ manzarasından ilham aldı. Otel engebeli bir uçurumun kenarına sarılır ve çarpıcı bir cam cepheye sahiptir.

12. Bahapur, Hindistan

Lotus çiçeği şeklindeki bir başka büyük bina, Bahai İnancının ana ibadethanesidir. Kapıları kişilerin dinlerine bakılmaksızın herkese açıktır. 9 kapı, tüm dinlerin birliğini simgeleyen tapınağın merkez salonuna götürür.

11. Rotterdam Kübik Evleri, Hollanda

Rotterdam’daki Overblaak Caddesi üzerinde 40 evden oluşan bir grup var. Tüm dünyanın tersine döndüğü izlenimini veriyorlar. Evler mimar Piet Blom tarafından inşa edildi ve tüm duvarlar ve pencereler 45 derecede açılı. Bu arada, içinde özel daireler var. Onlardan birinde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyoruz!

10. Brüksel, Belçika’daki Atomium

Binayı görenler, sadece metalden yapılmış büyük bir heykel olduğunu düşünebilirler. Ancak, tam özellikli bir bina. Boruları takip ederek, küreler arasında hareket edebilir ve bir bilim müzesine veya bir restorana ulaşabilirsiniz. Atomium, bir demir kristalinin vücut merkezli kübik birim hücresi şeklinde 9 demir atomunu gösterir.

9. Sanat ve Bilim Şehri, Valencia, İspanya

Bu modern mimarinin çarpıcı bir örneğidir. Valencia‘daki parkın tam ortasında su üzerinde yer almaktadır. Gerçekten fantastik görünüyor. Kompleks 5 binadan oluşmaktadır: Kapalı bir plaza, IMAX sinema, park, bilim müzesi ve oşinografik park.

8. Bakü, Azerbaycan Haydar Aliyev Merkezi

Haydar Aliyev Merkezi muhtemelen Bakü’nün en merak edilen, aynı zamanda en bilinen binasıdır. “Uzaylı” şekilleri sevgisiyle tanınan mimar Zaha Hadid, binanın akışkan formunu tasarladı. İçeride sergi salonları ve ofisler var.

7. Emporia Alışveriş Merkezi, Malmö, İsveç

Bu alışveriş merkezi İskandinavya’nın en büyüğüdür. Çift bükülmüş cam, sanki düşecek havası veriyor. İçeride ziyaretçiler renkli yürüyen merdivenler, oturma bankları yerine salıncaklar ve asma bahçeler bulabilirler.

6. La Muralla Roja – Calpe, İspanya

İspanya’nın güneyinde herkesin yaşamak isteyeceği bir konut projesi var. Adı “kırmızı duvar” olarak tercüme edilebilir. Binanın içinde kırmızı renk mor ve maviye dönüşüyor.

5. Singapur’daki ArtScience Müzesi

Bu müze Singapur’un başlıca turistik yerlerinden biridir. Şekli, götürülen avuç içi veya lotus çiçeği hatırlatıyor. Üstünde bir gemi bulunan arka planda bulunan 3 gökdelen Marina Bay Sands, lüks bir otel ve Singapur’un başka bir mimari şaheseri.

4. Abu Dhabi, BAE Başkent

Birleşik Arap Emirlikleri basınının haberinde, 160 metre yüksekliğindeki 35 katlı “Capital Gate” adlı gökdelenin bu unvanının Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildilmişti.

3. Markthal – Rotterdam, Hollanda

Bu Pazar Salonu dünyanın en güzel salonu. Hollanda Kraliçesi bile açılış törenine geldi. Pazar, bir kemer şeklinde bir konut binasının içinde yer almaktadır. Binanın içi Arno Coenen tarafından sanat eserleri ile süslenmiştir: meyveler, sebzeler, balıklar ve çiçekler. Bu yüzden bazıları pazara Rotterdam Sistine Şapeli diyor. Sanat eseri burada görülebilir.

2. İspanya’daki Guggenheim Müzesi

1980’lerin sonlarında ortaya çıkan postmodern mimari akımı, Dekonstrüktivizm tarzında dünyanın en muhteşem binalarından biridir. . Mimar Philip Johnson bunu “zamanımızın en büyük binası” olarak nitelendirmiştir. Müzenin hem kalıcı hem de geçici sergileri var. Kalıcı sergi 20. yüzyıl sanatına ayrılmıştır. 

1. Kunsthaus Graz – Graz, Avusturya

Bu modern sanat galerisine “Dost Uzaylı” denir. Bazı insanlar bir balina ya da zeplin kalbinde binanın şeklini görürler. Kunsthaus, binaların organik, amip biçimli bir forma sahip olduğu bir mimari hareket olan yenilikçi blob mimarisi tarzında yapılmıştır. Ayrıca, “Uzaylı” geceleri parlıyor.

BONUS :Olağandışı bir açıdan mimari

Medya sanatçısı, Barcelona’dan Victor Enrich , mevcut mimariyi yapılandırarak ve yeniden inşa ederek inanılmaz binalar yaratıyor. Hayal gücü ve bilgisayar destekli fotoğraf manipülasyonunun büyüsü sayesinde, gökdelenler ve diğer binalar bükülüyor, bükülüyor ve ters dönüyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı