Gündem

Sinema Salonlarına Göz Dağı : Organize İşler 2 – Sazan Sarmalı Netflix’de

Hatırlarsınız, geçtiğimiz günlerde senaristler, yapımcılar ve yayıncılar birbirine girdi. Daha sonra yapımcıların istediği oldu ve sinema yasası çıkarıldı. Yasa yaz aylarında vizyona girecek filmler için geçerli olacağı için bir çok filmin vizyon tarihi ertelendi.

Recep İvedik, Mucize 2 ve Kara Komik Filmler gibi filmlerin vizyon tarihi bahara ertelendi. Ancak Organize İşler 2 : Sazan Sarmalı için öyle olmadı. Vizyon tarihi daha önce açıklandığı için Organize İşler 1 Şubat tarihinde vizyona girdi.

1.400 salonda vizyona giren film beklendiği gibi bol seyirciye oynadı. İlk hafta 900 binden fazla kişi seyretti.

Film normal bir şekilde vizyonda devam ederken 15 Şubat günü süpriz bir olay gerçekleşti. Netflix’in filmi aldığını ve vizyon devam ederken göstermeye başladığını öğrendik.

Netflix daha önce az gişe yapacağını düşündüğü projeleri direkt olarak satın alıp gösteriyordu. Ancak vizyondayken hiçbir filmi alıp platformunda yayınlamadı.

Amerika’da sinema salonları, filmin ne zaman DVD’de yayınlanacağına, ne zaman internet platformalarında yayınlayacağına dair anlaşmalar yapıyor. Fakat Türkiye’de işler böyle yürümüyor.

BKM, Organize İşler 2’yi Netflix’e satarak, başta Cinemaximum olmak üzere bütün sinema salonlarına göz dağı verdi. An itibariyle film halen birçok sinema salonunda gösterimde.

Büyük ihtimalle bir kesim filmi sinemada izlemeyecek. Bizce, ilerleyen günlerde aynı Amerika’da olduğu gibi sinema salonlarıyla yapımcılar arasında yeni sözleşmeler yapılacak.

Film, Türkiye’yle birlikte Fransa ve Almanya’da vizyona girmişti. Bu ülkelerde yaygın olan Netflix, Organize İşler 2 : Sazan Sarmalı’yı bu ülkelerde yayınlamıyor. Bunun nedeni, sinema salonlarının, filmin internet platformlarına satılacağı tarihi önceden belirlemesi ve anlaşma imzalanması.

Yani, Organize İşler 2 sadece Türkiye’de izlenebilecek internet ortamından.

Konu üzerinde bolca tartışılacağını düşünüyoruz. Ancak internet yayıncı devi Netflix, sinema salonları ve yapımcıların kavgasında iyi faydalandı. Ülkemizde yine oldukça iyi bir reklam yaptı.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı