Gündem

Şiddet İçerikli Paylaşımlara Devam Eden Trump’ın Sosyal Medya Hesapları Askıya Alınıyor

25 Mayıs’ta Minnesota eyaletinde yaşanan siyahi bir vatandaşın polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın bu olaylar karşısında tutunduğu tavır ise yediden yetmişe herkes tarafından eleştiriliyor. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla tepki çeken Trump’ın hesapları askıya alınıyor.

ABD Başkanı Trump 29 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı ”Yağma başlarsa ateş açarız” paylaşımı üzerine Twitter, tarihinde ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını ”şiddet içerdiği” sebebiyle kaldırmıştı.

Şiddet içerikli paylaşımları yapmaya devam eden Trump’ın yakın zamanda Twitch ve Reddit hesapları kapatıldı.

Amazon’un sahip olduğu Twitch şirketi, kanalın nefret nefret içeren davranış politikalarına uymadığını belirterek hesabı geçici bir süre askıya aldığını bildirdi.

2016 yılında Başkanlık seçimi için açılan Reddit hesabı da aynı gerekçeyle askıya alındı. Reddit, nefret, ve ırkçılıkla ilgili paylaşım yapan yaklaşık 2 bin hesabı askıya aldığını ancak bu hesapların çok takipçisi olmadığı için dikkat çekmediği belirtildi.

İnternet platforlarının bu hamlelerinden sonra gözler Facebook cephesine çevrildi. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in ”Başka Trump’ın paylaşımı Facebook kuralları ihlal etmiyor” açıklaması birçok kişinin tepkisini çekmişti.

Sadece halk değil büyük şirketlerde Facebook’u boykot etmeye başladı. Mark Zuckerberg’in açıklamasından sonra İnsan Hakları Örgütü, büyük şirketlere çağrıda bulunarak, Facebook’a reklam vermemelerini istedi.

Coca-Cola, Starbuck, The North Face, Hellmann’s gibi dev şirketler boykota katıldıklarını ve Facebook üzerinden reklam paylaşımını Temmuz ayının sonuna kadar sonlandırdıklarını açıkladı. Boykot her geçen dakika büyürken yaklaşık 100 şirket reklam vermeyi kesti. Trump’ın paylaşımını hala silmeyen Facebook ise 7.2 Milyar Dolar kaybetti.

Şirketten yapılan son açıklamada ”Irkçılığa bu dünyada yer yok. Irkçılığa sosyal medyada da yer yok. Reklam politikalarımızı yeniden gözden geçirip bir revizyona ihtiyacı olup olmadığına karar vereceğiz.” denildi.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı