Gündem

Savaştan Kaçıp Mülteci Olarak Gittiği Kanada’da Uçaklar İçin Şarj Aleti Tasarlayan Genç Kız: Shoushi Bakarian

Sadece üç yıl önce, Shoushi Bakarian, ailesi ve kız kardeşi ile birlikte, Lübnan’da belirsiz bir geleceğe bakıyordu, çünkü mülteci olarak evlerinden kaçtılar. Aile daha önce Halep’te yaşıyordu. Savaşın yıktığı bir Suriye şehri.
şu an 22 yaşında olan Shoushi’yi Montreal’in Concordia Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği eğitimi görüyor ve hem Bombardier Aerospace hem de Stratos Aviation’da (küçük bir havacılık ve uçuş simülasyon şirketi) çalışıyor. Uçaklar için yenilenebilir bir enerji cihazı tasarlıyor.

Shoushi Bakarian, Halepli bir Suriyeli-Ermeni mülteci

Suriye’de savaşın ortasında Lise diplomalarını aldı, bombalar patladı ve Halep’teki okullarından çok uzak olmayan füzelere uçtu. Shoushi, “Okulumuz ateş hattındaydı, bu yüzden küçük minik sandalyelerde bir anaokulunda okumak zorunda kaldık” diye hatırlıyor. “Her zaman bunun hakkında şakalar yapıyorum, ama komik değil.” diyor.

2015’e gelindiğinde Suriye’deki durum o kadar kötüleşti ki, aile kaçmak zorunda kaldılar.

“10. sınıfta büyük bombalar başladı, 11. sınıfta elektriksiz, akan su veya internet yoktu. Bazı insanlar gitmeye başladı ama Halep’ten nasıl çıkacağımızı bilmiyorduk. Yolda bizi kaçırmayı bekleyen kimin olduğunu bilmiyorduk. Füzeler düşmeye başladığında, nereden geldiklerini veya nereye indiklerini bilmiyorduk. ”

Shoushi’nin annesinin hastalığı ve tıbbı sorunlar, aile için son dönüm noktasıydı ve Lübnan’a taşındılar.

Orada, annesi iyileşene kadar bir yıl geçirdi. Her iki ebeveyn de Lübnan’daki eğitim ve iş olanaklarının sınırlı olduğu sonucuna vardı. İşte o zaman Kanada sınırlarını Suriyeli mültecilere açtı. 2015 yılının sonlarında, Bakaryalılar yeni hayatlarına başlamak için Kanada’ya geldiler. Dördü Fransızca derslerine girdi ve iş bulmaya başladı. Shoushi, McDonald’s’ta işe alındı ​​- ailesi, işi bulana kadar ailesinin hayatta kalmasına yardımcı oldu.

Montreal’de Shoushi ve kız kardeşi Concordia üniversitesine kaydoldu.

Shoushi, haftada 30 saat McDonald’s’ta havacılık mühendisliği okurken çalışıyordu ve iş yükü ona ağır gelmeye başlamıştı: “Fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak yorgunum” dedi. Çalışırken, Shoushi havacılık ve yenilenebilir enerji tahrik sistemlerine aşık oldu. Concordia’da bir eğitim profesörü olan Arpi Hamalian, 2016’da bir oryantasyonda göründükleri sırada Bakaryalı kızları kanatlarının altına aldı. “Biraz kaybolmuş görünüyorlardı” dedi. Ancak onların doğru yolu takip etmeleri uzun sürmedi.

Bugün Shoushi, üçüncü sınıf öğrencisi, Bombardier Aerospace ve Stratos Aviation’da çalışıyor ve oradaki en yeni havacılık inovasyonunun arkasındaki beyin.

Shoushi, “Kızlara ulaşmak ve onlara, kendilerini öğretmenler gibi geleneksel işlerle sınırlandırmaları gerekmediğini söylemek istiyorum” diyor.

“Özellikle bizim oradaki kızlar, dışarıda olanlar hakkında çok sınırlı bir bilgiye sahipler” diye ekliyor. “Bir örnek olmak istiyorum.” Shoushi Bakarian, nereden geldiğiniz ve mücadelelerinizin ne olduğunun önemli olmadığını, yine de başarabileceğinizi gösteren, hepimiz için ilham kaynağı.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı