Gündem

RTÜK’e Lisans Başvurusu Yapmayan Netflix Türkiye Pazarından Çekiliyor mu ?

Dünyanın en havalı şirketi olan Netflix, Türkiye pazarından çekiliyor mu ? Geçtiğimiz aylarda RTÜK, Türkiye’de yayın yapan internet platformları için lisans ve denetim kararı aldığını açıklamıştı. Dijital alanlarda yayın yapmak için lisans zorunluluğunun getirilmesinin ardından gözler lisans almak için başvuru yapan şirketlere çevrildi. Ancak alınan bilgiye göre Netflix lisans başvuruşu yapmadı.

Türkiye’de ve dünyada insanların en çok vakit geçirdiği uygulama olan Netflix, özellikle ülkemizde birçok kişinin televizyon izleme alışkanlığını değiştirdi. Yayınladığı diziler, filmler ve belgeseller ile ulusal kanalları unuttuk.

Türkiye’de, Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yayın yapan platformlar için lisans alma zorunluğu yürürlüğe girdi.

1 ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekiyor.

Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı açıklamaya da ”Şu an itibarı ile Netflix Türkiye, RTÜK’e yeni yönetmelik kapsamında internet lisansı için başvuran 320 şirket arasında yok” dedi.

Dr. Akdeniz, ” Netflix kuvvetle ve muhtemel bugün Türkiye pazarından çıkacağını açıklayacak” ifadesini kullandı.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı