Gündem

Plastik Şişelerden Yapılmış ve 10 Kat Daha Uzun Ömürlü Yeni Bir Asfalt Yol Türü

Plastik kirliliğinin gezegenimiz üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı hedefleyen İngiltere’den MacRebur adlı bir şirket çığır açan bir çözüm üretti : plastik atıkları yollara dönüştürmek. Bu fikir sadece çevre dostu olmakla kalmıyor, aynı zamanda asfalt yollardan daha güçlü ve daha uzun süren yollar da üretiyor.

Bu fikir tam anlamıyla plastik çöplerin doğaya ve etrafa verdiği rahatsızlıkla başladı.

Temel olarak yaptıkları şey, plastik atıkların bir karışımını almak, granül haline getirmek ve yol yapımında kullanılan asfalt beton formülüne eklemek.

Bunun için her türlü plastik kullanılamaz. Yeni veya geri dönüştürülmüş plastik kullanılmamalıdır. Asfalt yapmak ısı gerektirdiğinden, kullanılan tüm plastiklerin belirli bir sıcaklıkta erimeleri gerekir.

Bu teknikle inşa edilmiş yollar da daha ucuzdur, çünkü hiçbir değeri olmayan atıkları kullanırlar ya da bir şehir çöplüğüne göndermek yerine yol yapımında kullanılır.

Plastik içeren yollar normal yollara benzer, ancak daha esnektirler. Bu nedenle, günlük hava hasarı ile daha iyi baş ederler. Gelişmiş asfalt türü olan bu yollar  % 60 daha güçlüdür ve 3 kat daha uzun ömürlüdür , bu da çatlak ve çukur oluşumunun oluşumunu geciktirir.

Bu karışım sadece yollara değil aynı zamanda otoparklara, otoyollara, havaalanı pistlerine ve yarış pistlerine de uygulanabilir.

Bunun gibi girişimler bize gezegenimizden geriye kalanları kurtarmak ve sürdürülebilirliğin geleceğine yönelik olumlu bir tutum getirmek için daha fazlasını yapabileceğimizi gösteriyor.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı