Listeler

Pijamalarınızı Bir Kenara Bırakın! Çıplak Uyumanın 9 Mucizevi Faydası

Çıplak uyumanın faydalı olabileceğini hiç aklınıza gelmedi değil mi ? Oysa çıplak uyumanın hem fiziksel hem de psikolojik bir çok faydası var. Bir araştırmaya göre, Amerikalıların %8’i çıplak uyuyor, Avrupa’da bu oran daha yüksek. Avrupa’da insanların üçte biri çıplak uyuyor. Ülkemizde buna dair bir istatistik yok. Bilimsel bir araştırmaya göre çıplak uyumanın insan üzerindeki 9 mucizevi faydası.

1- Özgüveni artırır

Özgüven insanın sosyal hayatta toplumla ilişkilerini etkileyen en önemli unsurlardan biridir.Çıplak vücuduyla barışık olmanın insanın özgüvenini daha çok arttırdığına dair teoriler var. Central Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, nudizm yanlısı öğrencilerde önyargıların daha az olduğu, bu kişilerin örnegin azınlıklara daha hoşgörülü davrandığı saptandı.

2- Kan akışını düzenler

Belinizi bastıran eşofman, altına sıkışan tişört, bileğinizi sıkan çoraplar gibi giysiler uykunuzda kan dolaşımını zorlaştırır. Çıplak uyuyarak sağlanan kan akışı kalbe, kaslara ve damarlara iyi gelir.

3- Diyabeti engeller

2014’te yapılan bir araştırmaya göre, daha soğuk bir ortamda uyumak insanlarda metabolizmayı güçlendiriyor, kan şekeri seviyesi düşürüyor hatta Tip2 diyebeti engelliyor.Bilim insanları çıplak uyuyarak vücut ısısını düşüren insanların birkaç hafta içinde fazla yağlarından kurtulacağını öngörüyor.

4- Yaşlanmayı yavaşlatır

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre uyku, büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanmasında kritik önemde. Bunlar en etkili anti-aging hormonları. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor.

5- Uykusuzluğa kesin çözüm

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı bir şekilde uykuya dalmak için vücut ısısının düşmesi gerekiyor. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmayı engelliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia hastalığına çözüm olabilir.

6- Göbeğinizi eritir

ABD’de yapılan bir araştırmada, soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu da düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.

7- Cilt hastalıklarına iyi gelir

Özellikle ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılması, ayak mantarı ve pişiği engellemek için çok etkili.

8- Cinsel yaşamınızı sağlıklı hale getirir

Doğal olarak sıcak ve nemli bir organ olan vajina, mantar ve bakteriler için de ideal bir alan yaratır. Çıplak uyuyan kadınlar cinsel organlarının daha fazla taze hava almasını sağlayarak bu mantar ve bakterilerin işini zorlaştırıyor. Erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretiyor. (Zaten testislerin vücudun dışında yer alması da bu yüzden)

9- Çiftlere faydalı

Çıplak uyuyan çiftlerin tensel teması artıyor. Bu sayede, vücudun orgazm sırasında da salgıladığı oksitoksin hormonu daha çok üretiliyor. Bu hormon strese, depresyona, iltihaplanmalara ve yüksek tansiyona karşı birebir.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı