Gündem

Ortalık Karışıyor: ABD Cemal Kaşıkcı Cinayetini Veliaht Prens Selman’dan Sorumlu Tuttu

Cemal Kaşıkcı cinayetiyle ilgili Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda  görülen yasa tasarısı onaylandı. Suudi Veliaht Prens bin Selman’ı sorumlu tutan yasaya ilk tepki başkent Riyad cephesinden geldi.

İstanbul’da, Suudi Arabistan konsolosluğuna girdikten sonra bir daha haber alınamayan Cemal Kaşıkçı için yapılan geniş çaplı araştırma sırasında, ele geçirilen bütün deliller Suudi Prens Veliaht Prens Bin Selman’ı işaret ediyordu. Amerika Başkası Trump olayın üzerini kapatmak için açıklamalar yapsa da, başta Türkiye olmak üzere bir çok ülke bu ihtimalin üzerinde durdu ve sorumluların yargılanmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde ise Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Prens Bin Selman’ı sorumlu tutan yasa onaylandı. Bu tasarıya ilk yanıt ise Riyad cephesinden geldi.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ‘Suudi Arabistan Krallığı, ABD Senatosu’nun doğrulanmamış iddia ve suçlamalara dayandırdığı, Krallık’ın içişlerine açıkça müdahale kapsamına giren ve Krallık’ın bölgesel ve uluslararası rolünü hafife alan duruşunu reddediyor.’ açıklaması yaptı.

Bakalım ilerleyen günler bizlere neler gösterecek. Alınan bu karardan sonra Amerika ve Arabista’nın uzun yıllardır süren stratejik ortaklıklarında ne gibi değişimler yaşanacak. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı