Listeler

Nijerya’nın 12 Yaşındaki Leonardo da Vinci’si : Kareem Waris

12 yaşındaki Nijeryalı çocuk, sanat dünyasını hayrete düşüren bir yeteneğe sahip. Waris Kareem, daha üç yaşında iken çizgi-romanlar çizmeye başladı. Geçen yıl, 2 saat içerisinde portresini çizdiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de buluşma fırsatı yakaladı. Yeteneği ile yoksul ailesinin de hayatını değiştiren Waris’in amacı 15 yaşına geldiğinde eserlerinin Mona Lisa kadar ünlü olması.

Waris Kareem, Nijerya’nın en genç hiperrealist sanatçısı, yaşadığı çevre ve ailesinin hayatta kalma mücadelesi onun çizimlerine ilham veriyor.

Bu genç sanatçı henüz 3 yaşındayken çizgi roman çizmeye başladı. Daha sonra başkent Lagos’ta ki yoksul çocuklara sanat eğitiminin verildiği ‘sanat akademisi’ne katıldı. Burada ki öğretmenler Kareem’in yeteneğini geliştirmesinde yardımcı oldu.

İlk çizimi internette paylaşıldığı gibi büyük ilgi gördü. Özellikle de Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un portresi onu üne kavuşturdu.


Küçük sanatçının, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la olan buluşmasından sonra Kareem ve ailesi yeni bir daireye taşındı ve Nijerya Hükümeti Kareem’in daha iyi bir okulda okuması için harekete geçti.

Hükümetin yaptığı açıklamada ‘Çocuğun doğal yeteneğini geliştirmesi için en iyi koşulları sunmaları gerektiğini’ açıkladı.

Annesi, hayallerinin peşinden koşması ve yetenekleri için Kareem’le konuşmalar yapıp oğlunu teşvik etmiş. Ancak annesi dahil kimse bu kadar büyük başarıyı beklemiyormuş.

Annesi ; ‘Onun daha bu yaşta, büyük kişiler tarafından tanılan bir sanatçı olacağını düşünmemiştim. Sadece onu resim yapmaktan alıkoymadım, çünkü çocuğunuzun nasıl bir geleceğin peşinden koşacağını bilemezsiniz. ‘


Kareem’in son eserinin adı da ‘ Vizyon ‘ herkes tarafından büyük bir ilgi gördü. Kendisi için şöyle diyor ; ”Benim vizyonum referans alacağım bir şey gördüğümde aklıma gelen fikirdir. Çünkü gözleriniz olmadan bir şey göremezsiniz. Ancak vizyon hayal ettiğiniz şeydir” diyor.

12 yaşındaki Kareem’in, Nijerya’lı birçok genç gibi yaşam mücadelesine kapılıp sanattan uzaklaşmasını istemeyiz. Geleceğin güzel olsun Kareem

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı