Dizi-Sinema

Netflix Algoritması Ruhunuz Duymadan İçerikleri İzlemeniz İçin Sizi Yönlendiriyor

Netflix, önceden evlere DVD servisi yapan bir şirketti. Çok başarılı ilerlerken internete geçme kararı alan şirket, film stüdyolarının yaptığı filmleri, dizileri satın alarak, aylık ücretler karılığında izleyicisine sundu. Daha sonra Stranger Things, Dark, La Casa De Papel, 13 Reasons Why, The Protector gibi orjinal yapımlarını çıkartmaya başlayan şirket dünyanın en havalı şirketlerinden biri olmayı başardı. Peki milyonlarca abonesi bulunan Netflix’in sizin haberiniz olmadan içerikleri izlemeniz için sizi yönlendirdiğini biliyor muydunuz ? Gelin hep beraber Netflix algoritmasının neler yaptığını öğrenelim.

Netflix’in yaptığı deneyler sonucunda 90 saniye içerisinde bir insanın dikkatini çekemiyorsanız o insanın başka bir etkinliğe yöneldiğini düşünüyor. Ayrıca bir içeriği izlemeden önce belirlenen kapak fotoğraflarının %82’lik bir etkisinin olduğunu iddia ediyor.

Bu sebeple geliştirdiği algoritma sayesi hangi içeriğin kapak fotoğrafını kaç saniye gördüğünü ve gördükten sonra tıklama oranını analiz ediyor.

İlk olarak The Short Game adlı filmin kapak fotoğrafının çok çocuksu durduğunu düşünün Netflix yöneticileri film için 2 farklı kapak daha tasarladı. Daha sonra 3 farklı tasarımı farklı insanlara gösterdi ve filmin izlenme oranının yükseldiğini farketti.

Bu deneyden sonra farklı insanların profilinde farklı fotoğraflar yayınlamaya devam eden şirket, aldığı olumlu sonuçlardan yola çıkarak, her içeriğe onlarca farklı kapak fotoğrafı tasarlıyor.

İnsanların izlediği içeriklere göre farklı fotoğraflar tasarlayan Netflix, Travolta filmlerini izliyorsanız Travolta’yı görmenizi sağlıyor. Veya daha çok romantik film izleyen bir insan Good Will Hunting fotoğrafını gösterirken, komedi izleyen bir insansanız Robin Williams’ı görüyorsunuz.

İçerikleri izledikten sonrada kapak fotoğraflarını değiştiren Netflix, farklı tasarımla yeniden dikkatinizi çekeceğine inanıyor.

Netflix kapak fotoğraflarını bir algoritmaya seçtiriyor. Bu algoritma bütün filmi tarıyor ve en temiz, kontrast içeren kareleri buluyor. Algoritma insanların yüzlerini ve objeleri rahatça tanıyor. Yapay zeka, filmin ismini ve şirketin logosunu da okunabilir bir şekilde kapağa yerleştiriyor.

Netfix’in kapak fotoğraflarının istatistiklerinden çıkardığı bazı sonuçlar da var. Kapak fotoğraflarında duygu göstermek, çok kişi kullanmamak veya kötü adam kullanmak izlenmeleri arttırabiliyor. Ayrıca ülkelerin kültürleri birbirlerinden farklı olduğu için farklı ülkelerde farklı kapak fotoğrafı öne çıkabiliyor.Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı