Listeler

NASA Tarafından Zihninize İyi Gelecek Ve Odanızı Kirli Havadan Temizleyecek 11 Bitki Önerisi

Artık günlük yaşantımızın neredeyse tamamını evimizin içerisinde geçiriyoruz. Salgın nedeniyle daha temiz ve titiz olmaya çalıştığımız bu günlerde, sağlık açısından yaşadığımız yeri temiz tutma ve soluduğumuz havayı temizleyecek harika bitki önerilerinde bulunacağız.

1- Kurdale Çiçeği

Kökten uca doğru büyürken dallarından yeni çiçekler çıkaran kurdale çiçeği, her koşulda yetişebilme özelliğine sahiptir. . Özellikle iş hayatı yüksek tempolu biriyseniz kolay bakımı ile tercih edeceğiniz bitkiler arasında.

2- Duvar Sarmaşığı

İrlanda Orman Sarmaşığı olarak geçen, alanlarımıza bahçe hissi veren bu bitkinin özelliği kirli gazları temizlemesidir. Orta seviyede güneşi seven duvar sarmaşığı gölge ve rüzgâra karşı olan bir yerde yetiştirmek gerekir.

3- Çin Herdemyeşili

Havada ki formaldehiti ve benzeni temizleme özelliğine sahiptir. Kapalı alanlarda rahat yetiştirilen bu bitki, bol nem isteyerek yaşam alanınıza asillik katıyor.

5- Çin Zambağı

Harika bir renge sahip olan bu bitki evimize renk katacağı gibi solunan havayı direkt temizlemesiyle de yaşam alanına ferahlık katıyor. Yavaş büyümesi ile bilinen bitki gölgelik alanda yetiştirilmesi gereken tür.

6- Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Yaşam alanımızdaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe ederek temizleyen bitki türüdür. Bakımının kolaylığı ile susuzluğa dayanıklı olan bitki önemli bir oksijen kaynağıdır. Genel de ofislerde tercih edilen bitki olan dekoratif özelliği ile sıkça tercih edilir.

7- Dracaena – Marginata

Her mevsimde oda sıcaklığında yaşayabilen bir bitki örtüsüdür. . Dikkat edilmesi geren tek nokta kedi ve köpek üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

8- Barış Çiçeği

Zarifliği ile göz kamaştıran barış çiçeği alanlarımızın en güzel köşesinde yer alıyor. Benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak temizleme konusunda ciddi etkilere sahiptir. Ev ortamını seven barış çiçeği, ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açması ile bilinir.

9- Aşk Merdiveni

Hızlı büyüme özelliğine sahip olan aşk merdiveni direkt olarak gün ışığına maruz kalmadan aydınlık ortamda yetiştirilir. Yaşam alanınızda ki formaldehit ve ksileni absorbe ederek zararlı gazların yayılmasının engeller.

10- Flamingo Çiçeği (Antoryum)

Nemli havayı çok sevsen Flamingo çiçeği, çok soğuk ortamda kalmamalıdır. Yaşam alanını sevdiği zaman havada ki amonyağı, formaldehiti ve ksileni temizler.

11- Kasımpatı

Renk cümbüşüne ev sahipliği yapan çok bilinen bir bitki türüdür. Havada ki beş kimyasalı; Benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyağı temizleyen kasımpatı evimizin baş köşesini hak ediyor. Oda sıcaklığında yetiştirilmesi gereken kasımpatı direkt olarak gün ışığına maruz kalmamalıdır.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı