Listeler

Modern Toplum Düzeninin Bizlere Empoze Ettiği Sahte Değerler

Çocukluktan, büyüklüğümüze, gerçekten yapmak istediğimiz şeyleri ne kadar yapabiliyoruz ? Ne kadar kendimiz olabiliyoruz ? Etrafınızdaki herkesin hayatınızla ilgili bir fikri olduğunu biliyoruz. ”Önemli” veya ”herkes yapıyor” diye olmadığınız birine dönüştüren modern toplumun bize getirdiği sahte değerler.

Modern toplum düzenine göre ”Başarılı bir kişinin arabası, dairesi ve en son model bir iPhone’u olması gerekiyor”

Bugünün toplumu, esas olarak tüketmekten ve zevk uğruna yaşamaktan memnun oluyor. Modern arabalar, ünlü marka kıyafetleri, en özel parfümler satın almak artık olmazsa olmazlarımızdan. Son çıkan iPhone’u aldıktan 6 ay sonra gün aşırı, annenizin memleketten gönderdiği erişteyi yemek zorunda kalacağınızı unutmayın ve pahalı arabanızın çoğunlukla kontağını çevirmeyeceksiniz. Çünkü tüketmekten geriye yeterli paranız kalmayacak.

”Instagram olmadan yaşayamam”

Buradaki durum oldukça basittir – sosyal medyada ne kadar güzel fotoğraflar çekersen hayatınız o kadar başarılı ve daha iyi görünür. En azından bu yaz yurtdışında tatil yapmamış ya da pahalı bir restoran için yeterli paraya sahip olmayanların düşüneceği bu.
Psikologlar bu konuda başka bir görüşe sahipler : hayatlarını sergilemeyi seven insanların narsistik özellikler taşıdığına inanıyorlar, hesapları fazla takipçili insanları kıskanabilir ve acı çekmeye başlayabilir ve hatta bir depresyon içine girebilir.

”İyi bir anne olmak için elimden geleni yapıyorum”

”Yorgun değilseniz, iyi bir anne değilsinizdir.” Bu, birçok kadının bebek sahibi olduktan sonra ki yaşam sloganıdır. Özellikle, çocukların nasıl yetiştirileceği konusunda tonlarca tavsiyenin yer aldığı sihir dergilerine bakmayı seviyorlarsa.

Ancak, bu mükemmel anneler genellikle kendileri için zaman bulamıyorlar. Psikologlar ve öğretmenler bu durumdan zaten endişe duyuyorlar, bugün anne babaların aşırı korumacı olmaları nedeniyle, bu kuşağın çocuklarının bağımsız kararlar veremeyeceklerini veya çalışmalarına konsantre olamayacaklarını vurguladılar.

”Elektrikçi ya da terzi olmak utanç verici”

Basit işlere olan saygımızı neredeyse tamamen yitirdik. Bugün bir terzi veya elektrikçi olmak istediklerini açıkça söyleyebilecek hiçbir öğrenci yoktur. Ayrıca, eğer bir ailede okumuş, doktor olmuş biri varsa, o zaman kafanızda bir berber olma düşüncesine bile izin vermemelisiniz.

Çalıştığımız iş yerine büyük kazançlar sağlama uğraşı

Birçoğumuz kariyer basamaklarını tırmanmaya ve tecrübeli bir uzman ününü kazanmaya açız. İşe kabul edildiğimiz şirketlerde, bildiğimizden fazlasını yapmaya çalışırız. Bunun için hayatımızdan veririz. Eşimize ayırmamız gereken zamanları mesailerle harcarız. Bunun bize sağlam bir basamak olacağını düşünürüz. Ancak gerçek öyle değildir. Yöneticilerin kafasında hiçbir zaman bulunmayacak biri olmayacaksınız. Zamanı geldiğinde insanlar birileri için çalışmanın ne kadar boktan bir şey olduğunu anlayacaklar. Toplumun dayattığı hızlı başarı arzusu nedeniyle, insanlar işlerinde asla profesyonel olmayacaklar.

Ayna karşısında 2 saat doğal makyajınız hazır

Modern kadınların 2 ateş arasında olduğu ortaya çıktı. Bir taraftan, şu anda moda olan ve çok az kozmetik gerektiren doğal güzellik. Öte yandan, güzel olmanın en yeni trendlerin farkında olmak ve makyajı profesyonel bir makyaj sanatçısı düzeyinde uygulayabilmek.

Bu yüzden gittikçe daha fazla sayıda kadın makyajın zulmünü reddetmekte , doğal güzellikleri konusunda utangaç olmamakta ve aynanın karşısında saatlerce harcamaksızın değerli zamanlarını harcamaktadır.

Bu yıl nereye gittiniz ?

Hiçbir yere gitmediğini söylemek ne kadar utanç verici. Son zamanarda seyahatlere yükselen bir eğilim var. Daha fazla ülkeyi kimin ziyaret ettiği konusunda konuşulmamış bir rekabet söz konusu. Hindistan’da bir tatil, Fransa’da bir hafta sonu, Maldivler’de bir iş gezisi – bunların hepsi en fazla beğeniyi almak ve Instagram’a güzel fotoğraflar göndermekten başka bir şey ifade etmiyor. Ne kadar görüp ne kadar kültür öğrendiğinin bir önemi yok artık. Nerelerde fotoğraf paylaştığının bir önemi var.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı