Gündem

Mezun Öğrenciler İcralık: 279 Bin Öğrenci Öğretim Kredisi Taksitlerini Ödeyemiyor

Her anne babanın hayalidir çocuklarının okuması, bunun için ailelerin ne fedakarlıklar yapabileceklerini biliyoruz. Öğrenci gençler ise ailelerine daha fazla yük olmamak için devlet kredisine başvuruyor. Mezun olduktan sonra işsizlik sıkıntısı çeken gençler kredilerini ödemekte zorlanıyor. CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 279 bin üniversite mezunu gencin taksitlerini ödeyemediği için icralık durumda olduğunu açıkladı.

Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin bizlerle paylaştığı bu bilgiden sonra aklımıza büyük spor kulüplerinin ve yılda milyonlarca lira kazanan şirketlerin silinen vergi borçlarını hatırlattı. 

Ali Haydar Hakverdi konuşmasında Ülkemizde işsizlik her geçen gün artmakta ve hükümetin yanlış politikaları yüzünden yaşanan kriz daha da derinleşmekte. Son açıklanan Temmuz ayı verilerine göre genç nüfusta işsizlik oranı %20 olarak açıklandı. Her 5 gencimizden biri işsizken bir de üzerlerine haciz yükü binmiş durumda. İcra takibi yapılan kişi sayısı tarafımıza iletilirken toplam tutar bilgisi verilmedi. Tahminlerimize göre bu tutar 2 Milyar Tl civarında birçok büyük şirketin milyarlarca liralık vergi borcu silinirken  bu ülkenin eğitimli fakat işsiz bırakılmış gençlerinden verilen öğrenim kredilerinin icra yolu ile alınmaya çalışması kabul edilir gibi değil”

Ali Haydar Hakverdi konuşmasının sonunda, öğrenim kredisi ve katkı kredisi borçlarının silinmesini ve bundan sonra öğrencilere kurum tarafından kredi değil burs verilmesi teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı