Gündem

Kurbanın İç Çamaşırını Tecavüz Gerekçesi Gösteren Avukat’a Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

İrlanda’da bir savunma avukatı, tecavüze uğramış reşit olmayan bir kız için ” Kanıtlar sanıktan etkilendiğini, biriyle buluşmaya ve ilişkiye girmeye açık olduğu olasılığını devre dışı bırakıyor mu ? Nasıl giyindiğine bakmalısınız, önü dantelli olan tanga giyiyordu.” dedi.  Avukatın söyledikleri İrlanda’da büyük tepki topladı.

Susan Dillion sosyal medyada İrlanda’da tecavüze uğrayan kadınlar için bir kampanya yürütüyor. Bir grup kadınla birlikte #ThisIsNotConsent (BuRızaDegil ) etiketini oluşturdu. Kısa sürede yaygınlaştı, dünya genelinde kadınlar kurbanın protesto etmek için iç çamaşırlarının fotoğrafını paylaştı.

Uzmanlar bir iç çamaşırının tecavüz davasında kanıt olarak kullanılmasını kabahati ve ağırlığı kurbana yüklemesinden endişe duyuyor 

İrlanda tecavüz kriz ağından Cliona Saidlear- ”Kurbanın tutumuyla ilgili iç çamaşırını bir rıza göstergesi olarak tartıştığımızda aslında tecavüz mitini ve kadın düşmanlığını ortaya çıkartıyoruz. Bu şekilde pek çok kadına ve onların destekçilerine gönderilen mesaj çok açık ; Başkalarının eylemlerinden cinsel şiddet için kendilerini hedef alan eylemlerinden kadınlar sorumlu tutacak, kadınlar suçlanacak ve kadınlar irdelenecek”

Kadınlar ve destekçileri İrlanda genelinde kurbanların suçlanmasına karşı sokağı çıktı. Protestoları devam ediyor. 

Günümüzde kadınların böyle şeyleri protesto etmek zorunda kalkası gerçekten çok üzücü

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı