Koronavirüs

Koronavirüsün Başladığı Yer Wuhan’da Yabani Hayvanları Yemek Ve Avlamak Yasaklandı

Koronavirüsün çıktığı yer olarak tanıdığımız Çin’in Hubei Eyaleti’nin merkezi olan Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Salgının önüne geçmek için sıkı önlemler alan şehir uzun süre karantina altında kalan şehir geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşmuştu. Salgının yabani hayvan pazarında bulaştığı düşünülüyor. Bu nedenle yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı. Şimdi de yabani hayvanların avlanması ve yemesi yasaklandı.

Yeni uygulamayla ilgili açıklama yapan şehir yetkilileri, yabani hayvanların artık çiftliklere alınmasına izin verilmeyeceğini söylerken atılan adımların ulusal olarak yürütülen yabani hayvan yetiştiriciliğinin sona erdirilmesi planının bir parçası olduğunu belirttiler. 

Bahsedilen ulusal plan, Çin’de yabani hayvan üretimini durdurmaya yönelik atılan ilk adım olarak değerlendiriliyor. Açıklanan plan hakkındaki çalışmalar Çin’in köpekleri, evcil hayvan olarak sınıflandırmasından iki ay sonra ortaya çıktı. 

Yabani hayvan çiftliklerinde, çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi için teşvikler sunulacak.

Hunan eyaleti yetkilileri yaptıkları bir açıklamayla hali hazırda yabani hayvan bulunan çiftliklerin, çiftlik hayvanları yetiştirmesi için bir plan üzerinde çalışıldığını açıkladılar. Üzerinde çalışılan düzenlemeye göre yabani hayvan çiftliklerine çiftlik hayvanı yetiştirmelerini teşvik etmek için tazminat ödenecek. Yetkililer, çiftliklere yapılacak tazminat ödemelerinin çiftlikte bulunan yabani hayvan sayısına göre belirleneceğini açıkladılar.

Human Society International (HSI), Çin’deki yabani hayvan tüketiminin kabaca 18 milyar dolar değerinde olduğunu açıkladı. Ancak ülkede yabani hayvanların gıda maddesi olarak tüketilmesi, bu alandaki en büyük pazar değil.  

HSI, Çin’deki yabani hayvan çiftliklerinin en büyük kazançlarının kürk satışı üzerinden olduğunu açıkladı. HSI’ya göre Çin’deki yabani hayvan kürkü endüstrisi 55 milyar dolar büyüklüğünde. HSI, şimdi bu çiftliklerin çiftlik hayvanlarını yetiştirmeye teşvik edileceğini açıkladı. 

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı