Sağlıklı Yaşam

Koronavirüsle Bağlantılı Olduğu Düşünülen Kawasaki Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir?

İtalyan ve İngiliz sağlık uzmanları son dönemde enflamasyon  şikayetiyle hastaneye getirilen çocuklarda Covid-19 ilişkisini arıyor. İngiltere’de ortaya çıkan bir habere göre çocuklarda, koronavirüsle bağlantılı olabileceği düşünülen bir hastalık ortaya çıktı. Hastalığın ismi kawasaki. Peki Kawasaki hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Kawasaki Sendromu yeni bir hastalık değil normalde de görülüyor. Ancak son 1 aydaki vaka sayısı, bir senede görülen vaka sayısının 6 katı olduğu söyleniyor. Durumun Covid-19 ile bağlantılı olup olmadığı uzmanlar tarafından araştırılıyor.

Koronavirüsün çok ağır hissedildiği İtalya ve İngiltere’de salgının ardından Kawasaki adı verilen hastalıkta sıradışı bir artış gözlemlendi. 9 yaşın altındaki çocuklarda daha çok el, dil ve gözlerin kırmızılaşmasıyla sonuçlanan, bazı vakalarda kalp damarlarının genişlemesine neden olabilen çocuk hasta sayısınında ciddi bir artış olduğunu rapor etti.

Aynı vakaların İngiltere’de de görüldüğünü belirten İngiliz Sağlık Bakanı, durumun ‘çok kaygı verici’ olduğunu ve uzmanların söz konusu gelişmeyi daha yakından izlemeye başladığını söyledi.

Kawasaki Sendromu nedir ?

Kawasaki sendromu hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişmesi durumudur. Enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir.

Kawasaki Sendromunun sebebi nedir?

Hastalığın sebebinin ne olduğu hakkında hala kesin bir bilgi yok. Ancak, virüsler ve kimyasallar gibi çevre faktörlerinin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu düşünülüyor. Avrupa ve diğer bölgelerde gözlenme sıklığı yaklaşık 5-20/100000’dir. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde daha sık görülmektedir. Hastalık hakkında az bilgiye sahip olsak da, son yıllarda elde edilen bilgilere göre mevsimlerinde bu durumun üzerinde etkisi var. Özellikle ilkbahar ve kış mevsimi başlangıçlarında hastalık daha sık ortaya çıkıyor.

Bu hatalığın teşhisi için tek bir test yoktur. Tanısı kızamık, toksik şok gibi belirtileri benzerlik gösteren diğer hastalıkların elenmesi ile konur. 

Tedavi ise belirtilerden hemen sonra başlayabilir. İlk tedavinin amacı ateş ve enflamasyonu azaltmak ve kalp hasarını önlemektir.

Kawasaki Sendromu bir anda ortaya çıkar ve üç aşamada belirti verir. Peki nedir bu belirtiler ?

İlk aşama;

  • Gözlerde ortaya çıkan kızarıklık
  • Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık, 
  • Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar
  • Şişik ve parlak kırmızı dil (çileğe benzer)
  • El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık

İkinci aşama;

  • İshal
  • Kusma
  • Eklem ağrısı
  • Karın ağrısı
  • El ve ayak derisinin soyulması

Hastalığın 3. evresinde henüz komplikasyon gelişmemişse belirtiler yavaş yavaş kaybolur. Kawasaki hastalığı çocuklarda kalp rahatsızlıklarının başlıca nedenlerinden biridir. Ancak etkili tedavi ile çocukların yalnızca küçük bir yüzdesinde kalıcı hasar bırakır. 

Bunun için çocuğunuzun 3 gün devam den yüksek ateşi veya bu belirtilerden herhanagi biri varsa acilen bir doktora başvurmalısınız. Aksi halde bu sendrom kalbe kan sağlayan koroner arter damarlarının iltihabı (vaskülit), kalp kası iltihabı (miyokardit), kalp kapağı sorunları gibi hasarlara yol açabilir.

Kaynak: 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı