Gündem

Kanlı Şöhret! Suç Batağından Yıldızlara Uzanan 50 Cent Hakkında Bilmedikleriniz

Curtis James Jackson, nam-ı diğer 50 Cent. Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkıp, yıldız gibi parlamayı başaran, dünyanın her kesimi tarafından hayranlıkla dinlenen rapçiyi ne kadar tanıyorsunuz? Gençlik yıllarında suçlarla haşır neşir olan, sadece müziğiyle değil, yaşantısı, oyunculuğu ve girişimleriyle de adından çok söz ettiren 50 Cent’in bilmediğiniz yönleri;

 

6 Temmuz 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Kendisininde onayladığı gibi annesi bir uyuşturucu satıcısıydı. Diğer uyuşturucu satıcıları tarafından öldürüldü. Annesi öldüğünde henüz 8 yaşında olan 50 Cent’in içine düştüğü durumu anlatmamıza gerek yok.

Doğduğundan beri gettoda ve pisliğin içinde büyüyen fifty, annesinin ölümünden sonra büyük annesi ve dedesinin yanına yerleşti. Sokak peşini bırakmıyordu, henüz 12 yaşındayken o da annesi gibi uyuşturucu satmaya başladı.

İçindeki öfkeyi bir türlü atamıyordu ve illegal şekilde boks yapmaya başladı. Küçük bir gangster gibi takılan 50 Cent, okul dahil her yere silahla gidiyordu. Lisedeyken ayakkabılarına sakladığı uyuşturucuyu yakalatınca hapsi boyladı. Bu olaydan sonra uyuşturucu satmamak için söz veriyor ve büyük annesine her şeyi anlatıyor.

1994 yılında sözünden dönüyor ve kokain satarken sivil polis tarafından yakalanıyor. Olaydan sonra evinde arama yapılıyor. Kokain, eroin, silah yani yasadışı ne varsa evinde bulunuyor. Çıkartıldığı mahkemede 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istense de 6 ay yatıp çıkıyor.

1996 yılında, Curtis James Jackson’un 50 Cent olmasının temelleri atılıyor. Rap müziği en ince ayrıntısına kadar öğreniyor. Yıl 1998’i gösterdiğinde Onyx adlı bir grupla ilk albümlerini yayınlıyorlar. Ardından, 1999 yılında solo albümünü yapıyor fakat bu albüm hiçbir zaman yayınlanmıyor.

Jam Master Jay’den ayrılıp Columbia Records ile anlaşan 50 Cent, 2 haftada 36 şarkı kaydediyor. Underground çıkardığı bu albüm sayesinde ismini yediden yetmişe duyurmayı başarıyor. Jay-Z tarafından beğenilen 50 Cent, turneye çağırılıyor. Ancak o günlerde bir saldırıya uğruyor. Suratı dahil 9 yerden vurulan 50 Cent, yoğun bakımdaki 13. günde kendine geliyor.

Olaydan sonra Amerika’da rap camiası kapılarını kapatıyor genç sanatçıya, o da soluğu Kanada’da alıyor. 30 yakın şarkı kaydediyor ve popülerliği her geçen gün artıyor. Albümünü dinleyen Eminem’in el uzatmasıyla hikayesi çok farklı boyutlara taşınıyor.

Los Angeles’e Eminem’in yanına gittiğinde, onu 1 milyon dolarlık bir anlaşmanın beklediğinden habersiz. 50 Cent için altın yıllar 2002’den sonra başlıyor. 2003 yılında içinde ‘In The Clup’ şarkısınında bulunduğu albüm, ilk 4 günde 870 bin satıyor. Popülerliği her geçen gün artarken In The Clup şarkısı dünyanın her yerinde çalınıyor.

2005’te çıkardığı The Massacre albümü de başarısına başarı katıyor. Bu sefer ilk dört günde 1.4 milyon satan sanatçı, rap müzik tarihine adını kazımayı başardı.

 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı