Listeler

Kalbimize Ortasına Mutlu İnsanlar Çizen Ressam Bob’un Az Bildiğiniz Özellikleri

Ressam Bob, gerçek adıyla Bob Ross.  Yarım saat içerisinde doğa resimleri yaptığı programları hatırlamayan yoktur herhalde. “The Joy of Painting” Türkiye’de ki adıyla ‘Resim Sevinci’ televizyon programıyla Türk insanın olduğu gibi diğer ülkelerde ki insanlarında kalbini kazanmıştır. Şuraya mutlu ağaçlar çizelim demesiyle hepimizin suratında gülümsemeye sebep olan Bob, 1995 yılında lenf bezi kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Aradan geçen 23 yıla rağmen yapmış olduğu programlar dünya genelinde yayınlanıyor.

1- Liseyi bitirdikten sonra marangoz olan babasının dükkanına gitmeye başlamış. Marangoz atölyesinde olmaktan son derece keyif alıyormuş. Ancak yaşadığı bir kaza sonucu sol işaret parmağının ucunu kaybetmiş. Paleti o kadar ustaca tutuyordu ki bunu anlamamız mümkün olmadı.

2- Bob, 18 yaşında Hava Kuvvetlerine girip 20 yıl devletine hizmet etmiş. Altında ki askerlere o kadar çok bağırmış ki emekli olunca bir daha asla bağırmayacağım diye kendi kendine söz vermiş.

3- Resim yapmayı kendisi öğrenmiş bu usta isim, geceleri herkes uyuduktan sonra kalkıp resim çizip pratik yaparmış. Televizyon programlarından sonra tanınmaya başlayınca hiç değişmemiş, eşiyle birlikte sessizce yaşamaya devam etmişler. Ayrıca televizyon programlarından hiçbir zaman para almamış.

4- Kendisinin tam bir hayvan sever olduğunu söyleyebiliriz. Orlando’da ki evinin arka bahçesini hayvanlar için rehabilitasyon merkezine çevirmekle kalmayıp İndiana’da, hayvan kurtarma servisi kurarak ne kadar çok hayvanları sevdiğini anlamış olabiliriz.

5 – Bob amcayı bize anımsatan şeyler vardır. Şuraya mutlu ağaçlar çizelim dendiğinde, yada kıvırcık saçlı ressam dendiğinde Bob’u anımsarız. Ama Bob’un saçları kıvırcık değilmiş. Düz olan saçlarını berbere gitmeye üşendiği için perma yaptırmış ve böyle sevildiği için bir daha saçlarını kestirmemiş. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı