Gündem

Kadınların İşyerinde Zorbalıklarla Başa Çıkmalarına Yardımcı Olabilecek 10 Tavsiye

Kadınların üretimin içinde olmasını sonuna kadar destekliyoruz. Ancak iş hayatında kadınlar oldukça zorlanıyorlar. Sebebi zorba yöneticiler, işçiler hatta patronlar. Zorbalar kişinin kendini algılamasını etkiler ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazen güçlü kalmak çok zor. Özellikle, bir patron tarafından zorbalık edildiğinde. Ama yine de kendini korumak için elinden gelenin en iyisini yapmak önemlidir.

1- Kadın kal ve erkeklerden biri olma

Erkeklerle çalışırken, senin bir kadın olduğunu unutma. İş arkadaşlarınla flört etmekten kaçının. Siz meslektaşsınız ve bir ekibin üyesisiniz, arzu nesnesi değil. Ayrıca erkeklerin kendi aralarında konuştuğu gibi sizinle konuşmasına fırsat vermeyin. Yemin etmeleri, size bir lakap takmaları uygun bir davranış değildir.

2- Hoşunuza gitmeyen her şeyi bir kağıda not alın

Sizi rahatsız eden kişiyi, ses kaydı veya kameraya kaydetme konusunda uyarabilirsiniz. Bu, onları daha kısıtlı davranmaya ve bir sonraki söyleyeceği sözü düşünmesine sebep olur. Her zorbalığı ayrıntılı olarak, tarih, yer, zaman ve eylemle şeklinde bir not defterine yazın.

3- Birlikte çalıştığınız ve güvendiğiniz bir iş arkadaşı bulun.

İş ortamındaki kabadayılar genellikle bir kişiye kötü davranmaz. Durumunuzu güvendiğiniz bir iş arkadaşınızla paylaşabilir ve birlikte direnebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda herhangi bir şikayet durumunda sizinle birlikte ifade verecek bir iş arkadaşı olması her zaman daha iyi sonuç verir.

4- İnsan Kaynaklarıyla konuşun ve birebir toplantılardan kaçının

Birebir toplantılardan kaçışın çünkü zorba kişi başkalarının yanında daha sakin ve kibar olacaktır.

Elinizdeki ses kayıtları, görüntü kayıtları yada tanıkların ifadesiyle topladığınız kanıtları, ilk İnsan Kaynakları müdürüyle veya amirine bildirmeniz gereklidir.

5- Mevzuatı inceleyin ve haklarınızı bilin

İnsan Kaynaklarına gittiniz ve sonuç alamadıysanız yasama organına başvurabilirsiniz. Aynı davalar hakkında bilgi arayın ve iş hukukunu dikkatlice inceleyin . İşçi haklarıyla ilgili yetkililere başvurun.

6- Karşındakinin planını boz

Sizin kötü hissetmenizi sağlamak için gözyaşlarınıza aldırış etmez ve sizi tedirgin etmekten mutluluk duyar. Fakat onları şaşırtabilirsiniz. Karşındaki insanı yoksaymaya ve sakin kalmaya çalış. Bu şaşırtıcı ve zorbalık sıkıcı olacak. İşte size yardımcı olabilecek birkaç teknik .

  • En belirgin ve en kolay yol, tacizcinin bulunduğu alanı terk etmeye çalışmaktır. Sizinle aralarında mümkün olduğunca fazla mesafe oluşturun. Onları görmemiş gibi davranın.
  • Siz ve kabadayı arasında bir duvar düşünün. Saldırgan ve kaba sözlerinin size dokunmadan bu duvardan nasıl sıçradığını hayal edin.
  • Zorbalara karşılık olarak küfürlü kelimeler kullanmaktan kaçının. İsterseniz bunları daha sonra yazmak daha iyidir. Saldırganın seviyesine inme.

7- Davranışlarınızı ve tutumunuzu değiştirin

Zorbalığa karşı tutumunuzu değiştirmeye çalışın . Mümkünse, suç ve öfke gösterme. Zorbalara soğuk bir şekilde ve olabildiğince az tepki verin. Tek satırlı kısa cümleleri, sakin ve kendine güvenen bir sesle cevaplayın. Yumuşak konuşmayın, yüksek sesle ve net konuşun.

8- SAKIN KENDİNİ SUÇLAMA

Zorbalıkla karşılaşman senin suçun değil. Sebeplerden biri, suçlunun özgüvenini arttırma isteğidir. Neden hedef haline geldiğini düşünmeyi deneyebilirsin. Ve olumlu bir şekilde atlatmaya çalışın. Zayıf bir insan olduğun anlamına gelmez. Aksine, kırmaya çalıştıkları güçlü bir kişiliğin var . Kendi fikriniz var ve bakış açınızı savunmaya hazırsınız.

Başarılarınızın ve güçlü yanlarınızın bir listesini yapabilir ve kötü niyetli sözler duyduğunuzda bunları düşünebilirsiniz. Kibar, pozitif kalın ve çalışırken elinizden gelenin en iyisini yapın. Meslektaşlarınız buna minnettar olacak.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı