Listeler

İnsan Aklıyla Dalga Geçiyorlar! Florür Maddesinin İnsan Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Florür tartışmalı bir madde. Düşük dozlarda diş çürümelerini engellediği için önceleri serbestçe diş macunlarına, hatta bazı ülkelerde şebeke suyuna katılırken, son yıllarda zararları faydalarından daha çok tartışılıyor. Florürün neden kullanıldığını merak edenler için listeledik.

1930 yılında bir grup Nazi kimyager toplama kamplarındaki esirlerin içme suyuna florür takviyesi yaptılar. Deneyin sonucunda esirler de beyin hasarı tespit edildi. Florür sürekli kullanıldığı içinde ki kimyasal insanı yavaş yavaş zehirleyip beyninde tahribatlar oluşturarak, beyin gücünü azaltır.

Bilinen sakinleştirici ilaçların %25’i florür içermektedir. Ruslarda florürün yatıştırıcı özelliklerini biliyorlardı. Kimyasal silah olarak kullandılar ve sulara florür katıldı.

Ancak günümüzde çoğu ülkede hala şebeke suyuna katılmaya devam etmektedir. Türkiye’de ise bir çok ilin suyunda yüksek sayılabilecek miktarlarda florür bulunuyor. Marmara Bölgesi incelenmiş ve bazı ilçelerde florür değerlerinin tehlike seviyelere çıktığı belirlenmiş.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinden yayınladığı dökümanda ”Bugün Hamidiye Kaynak Suları dünyada ilk defa Florürlü su üretmekte ve sağlığa son derece faydalı bu ürünü. İstanbul halkının tüketimine sunmaktadır. Florürlü Su Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1. Derecede koruyucu sağlık hizmeti olarak önerilmektedir.”

Sadece şebeke sularında değil neredeyse bütün meyve sularından veya gazlı içeceklerinden tutunda diş macunları, bebek mamalarına kadar tükettiğimiz bir çok ürünün içerisinde bulunuyor.

Diş macunlarında çiş çürüklerini önlemek amacıyla kullanıldığı yazar. Peki tek amaç bumu ? Sağlıklı bir kişinin vücuduna aldığı florürün %60’ını idrar yoluyla dışarıya atıyor, geriye kalan ise kemiklerde ve beyinde birikiyor. Florürün beyinde biriktiğinde merkezi sinir sistemini etkileyerek davranış değişikliklerine yol açtığı görülmüş.

Bilim adamları florürün içme suyuna, insanların sisteme daha itaatkar bir şekilde uymaları ve kitlelerin daha rahat yönetebilmeleri için bilerek karıştırıldığını düşünmektedir. Florür insan beynini aptallaştırıyor. Yoksa Nazilerin Yahudilerin diş sağlığını önemsediği için uyguladığını mı düşünüyordunuz. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı