Listeler

İlerleyen Yıllarda Muhtemelen Hayatımızdan Çıkacak 8 Şey

Bundan 100 yıl önce, elimizde bir cihazla dilediğimiz yerden istediğimiz kişiyi arayacağımızı, görüntülü konuşacağımızı ya da yazmak istediğimiz birine anında yazabileceğimizi söyleselerdi kim inanırdı? O dönemde bunun gerçek olacağına kimse inanmazdı. Ancak şuanda bahsettiğimiz şeylere öyle hakimiz ki gözümüz kapalı şekilde bile birine mesaj atabiliriz. Sadece teknoloji olarak değil. O yıllardan bu yıllara pek çok şey değişti. Peki ya bu yıllardan gelecek yıllara değişecek şeyler nelerdir ? Gelin hep birlikte gelecekte ihtiyaç duymayacağız ve hayatımızdan çıkaracağımız 8 şeye bakalım.

1- Altın

İnanması güç ancak, gezegenimizde sınırlı kaynağı bulunan altının tükenmesi mümkün. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre, yeryüzündeki madenlerde 50 bin ton altın bulunuyor. Yıllık yaklaşık 2.5-3 bin ton maden çıkarıldığı düşünülünce, yaklaşık 17 yıl içinde altın tükenebileceği düşünülüyor.

2- Plastik ürünler

Plastik ürünlerin kullanımı çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor. Son yıllarda plastik kullanımını en aza indirmek için çeşitli yöntemler deneniyor. Artık birçok ülkede plastik su şişeleri yerine cam su şişeleri tercih ediliyor. Plastiğin doğaya verdiği zararı düşünürsek bu hiçte fena bir fikir değil.  Mısır nişastasından ve biyolojik olarak parçalanabilen diğer şeylerden su şileri ve plastik poşetler yapılıyor. Üretimleri hala oldukça pahalı, bu nedenle bu biyoteknolojilerin fiyatı yüksek. Ancak bu alan gelişiyor ve 20 yıl içinde plastik su şişeleri hayatımızdan tamamen çıkabilir.

3- Kablolar

Son yıllarda şarj aletleri ve kulaklıklar kablosuz hale gelmeye başladı. Şimdilik telefonlar için üretilen kablosuz şarj aleti ve kulaklıklar, bu alandaki teknolojini gelişmesiyle yakın zamanda bilgisayar ve diğer elektronik aletler içinde kullanılması bekleniyor.

4- Mağazalar

İnternet alışverişine yönelmeye başladığımız günlerde market alışverişimizi bile online yapmaya başladık. E-ticaret şirketleri her geçen gün değerlenmeye devam ediyor. Bu kulvarda en popüler olan Amozon ve Alibaba gibi dev şirketlerin bir tane bile mağazaları olmamasına rağmen, dünyanın en çok kazanan şirketleri durumunda.

5- Trafik

Artık yapay zeka sayesinde yola çıkmadan gideceğimiz yolun durumunu öğrenebiliyoruz. Gelecekte, arabalar yapay zeka zeka sistemleri ile donatılacak ve sayıları önemli ölçüde azalacak. Araç bilgisayarı yoldaki tüm olası durumları belirleyecek, bu nedenle günümüzde trafiği büyük ölçüde etkileyen sürücülerin hataları ortadan kaldırılacak. 

6- Kişisel alanlar

Bu, gelecekte bizi bekleyen en korkutucu gerçek olabilir. Sosyal ağlar, arama motorları, güvenlik kameraları, veritabanları, biyometri ve yüz tanıma sistemleri sayesinde artık daha az kişisel alanımız olduğu doğru. Başkaları bizi görmeden ya da yargılamadan bir şeyler yapmak zorlaşıyor. Ne yazık ki bu böyle devam edecek.

7- Tarım alanları

Buğday, mısır ve ayçiçeği ekili alanların hektarı zamanla azalabilir. Şehirler hızla büyüyor ve ekilebilir arazi alanı da buna bağlı olarak hızla azalıyor. Ancak görünüşe göre, bu çok büyük bir sorun değil çünkü yapay çiftlikler geleneksel olanların yerini alabilir.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı