Listeler

İçerisinde Derin Anlamlar Barındıran 10 Ülkenin Bayrakları

Bir kişinin tarzı nasıl o kişi hakkında fikir edinmemizi sağlıyorsa, bayraklar da temsil ettikleri ülkeye, bölgeye ya da eyalete dair pek çok şey anlatıyorlar.  Ayrıca üstlerindeki sembollerin ve renklerin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? İçerisinde derin anlamlar barındıran 10 ülkenin bayrakları.

 

1-Tasarımında bilimsel bir cihaz barından tek bayrak olan Portekiz bayrağı olduğunu biliyor muydunuz ? Portekiz’in ulusal armasında ki kalkanın arkasında yer alan küre, zamanında astronomide koordinat hesaplamak için kullanılıyormuş. Bayraklarında ki bu sembol, Dünyayı keşfeden Portekizli kaşiflerin onuruna eklenmiş.

2- Brezilya ortasında elmaslar olan sarı bir karoya sahip yeşil bir dikdörtgen, mavi daire ise yıldızlı geceyi temsil ediyor. Yıldızlar güney haçı takım yıldızları şeklinde konumlandırılmış ortasından geçen şeritte ise ORDEM E PROGRESSO yani düzen ve kalkınma yazıyor.Güney haçı takım yıldızı sadece ekvatorun çizgisinin güneyinde ki ülkelerde görülebiliyor. Bunu yalnızca Brezilya bayrağında değil pek çok güney yarım kürede ki pek çok ülkenin bayrağında görebilirsiniz.

3- Katar bayrağı 11 x 48 boyutunda en geniş bayraktır. 1936 yılına kadar bayrağın sol tarafında beyaz saçaklar vardı ve sağ tarafı kırmızıydı. Kırmızı güneş ışığına maruz kaldığında değişebilen renkti, Katar’da sürekli güneş aldığından yetkililer bayrağın rengini bugün gördüğümüz şekline, kestane rengine getirdi.

4- Birleşik Krallığın bayrağının anlamı, Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler olduğunu biliyor muydunuz? İngiltere’nin haçı, İskoçya haçı ve İrlanda haçı bu Birleşik Krallığın bayrağını oluşturuyor. 

5- Mauritius bayrağı 4 yatay çizgiye sahip tek bayrak, üzerinde 4 renk bulunan bu bayrağın derin bir anlamı var. Kırmızı; bağımsızlık ve özgürlüğü ifade ediyor. Mavi; Hint okyanusunu, Sarı; bağımsızlığın ışığını, Yeşil ise tarımı simgeliyor.

6- Nepal’in bayrağı standart bir dikdörtgen değil. Bu bayrak iki üçgenin birleşimiyle oluşuyor. Bu üçgenler, Nepal’in sınırında bulunan Everest Dağının iki zirvesini temsil ediyor.

7- Dünyadaki en genç bayraklardan biri de Seyşeller’e ait. Bu bayrak yalnızca 22 yaşında. Yani y ve z neslinin arasında doğmuş. Birçoğumuzdan daha genç diyebiliriz!

8- Vatikan’ın bayrağı ya da diğer bir adıyla Papalık Bayrağı, Vatikan Armasının tasviri ve ilk Papalık Devletlerinin bayraklarından esinlenerek tasarlanmıştır.

9- Jamaika, eskiden İngilizlerin himayesi altında olduğunu biliyoruz. Fakat 6 Ağustos 1966 yılında İngiliz yönetiminden kurtulmalarının şerefine farklı renkler tercih etmişler. Bu bayrak beyaz, kırmızı ve mavi rengi olmayan yegane bayrak özelliğini taşıyor. 

10- Danimarka, kırmızı zemin üzerine beyaz haç işlenmiş bayrak, 14 . yüzyıldan beri kullanılıyor. Bu arada Danimarka’yla ilgili ilginç bir bilgi verelim. Danimarka’da diğer bayraklara hakareti yasaklayan bir kanun olmasına rağmen, kendi bayrakları için böyle bir yasa bulunmuyor. 

 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı