Listeler

Hayvanlar Gibi İnsanlarında Cinsleri Vardı: Tarihte Yaşamış 7 İnsan Türü

Hepimiz insan değil miyiz ? Nereden çıktı bu insan türleri diyor olabilirsiniz. Ancak bundan milyonlarca yıl önce kediler ailesi (aslanlar, çitalar, kediler) ya da köpekler ailesi gibi ( kurtlar, tilkiler, çakallar ) bugünkü insanlarında çeşitleri vardı. Bildiğimizden daha köklü bir geçmişi bulunan insanlık tarihinde hangi insan türleri bulunuyordu ?

Bütün türlerin başına gelen ‘Homo’ kelimesi Latincede insan anlamına geliyor.

#1 Homo Rudolfensis

Homo Rudolfensis ‘Rudolf Gölü İnsanı’ anlamına gelen Soyu tükenmiş hominid türlerinden olan Homo Rudolfensis’lerin varlığı, antropolog Richard Leakey ve zoolog Meave Leakey tarafından 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde tespit edilmişti. Valery Alekseyev ise bir kafatası fosilinden yola çıkarak bu türü ayrı bir tür olarak tanımlamıştır.

#2 Homo Erectus

Erectus, günümüzde cinsel temalı ‘erekte olmak, ereksiyon’ gibi anlamları bulunan ‘kalmak, dikilmek’ anlamına geliyor. Homo Habilis’lerden farkı ise artık dört ayak üzerinde değil, iki ayak üzerinde durmaları. Yani ayaklarımızın üzerinde durabiliyorsak Homo Erectus türündeki insanlara bir teşekkür borcumuz var 🙂

#3 Homo Ergaster

‘Çalışan İnsan’ anlamına gelen Homo Ergaster ile insan türünün artık eli iş tutmaya başladı. Yani önce dört ayak üzerinde duran sonra yalnızca iki ayağını kullanan insanlık, Homo Ergaster ile artık farklı aletler kullanmaya da başlamış oldu. Bütün bunlar 1.3 milyon yıl önce yaşanmış.

#4 Homo Antecessor

Latincede yerleşen, keşfeden anlamına gelen Antecessor insan türü, yerleşik hayata geçmeye başladı. Daha önceden ellerini kullanmaya başlayan insanlık, sonra bu aletlerle mağaralardan çıkarak barınaklar inşa etmeye ve burada yaşamaya başladı. (1 milyon yıl önce)

#5 Homo Heidelbergensis

Heidelberg, Almanya’da bir şehir. Bu insan türüne Heidelbergensis denmesinin sebebi ise ilk fosillerinin burada bulunmuş olması. Yavaş yavaş Avrupa’ya göç etmeye başlayan insanlar, artık aralarında anlaşabileceği basit yapıda diller oluşturmaya başladılar. İlk konuşan insan türü olarak Heidelbergensis’leri göstermemiz yanlış olmaz.

#6 Homo Neanderthalensis

Neanderthal da Almanya’da bir vadinin ismi ve tıpkı Heidelbergensis’ler gibi bu türün de ilk fosillerine burada rastlanmış. Modern yapısının ilk başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz Neanderthalensis’lerin DNA’sı ile modern insanın DNA’sı, %99.5 oranında aynı. Artık kendilerine ait bir dil oluşturarak ‘insan gibi’ anlaşmaya başlayan bu insan türleri, ölülerini dahi gömmeye başlamışlar.

#7 Homo Sapiens

Sapiens, Latince’de akıllı, zeki anlamına geliyor. Şu anki insan türü olan Sapiens’ler, 100 bin yıl öncesinden günümüze kalan tek insan türü, yani biziz.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı