Gündem

Hayat Eve Sığar Uygulamasıyla Şehirler Arası Ulaşım İçin HES Kodu Nasıl Alabilirim?

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayınlan koronavirüs, Türkiye’de ilk vakaya Mart ayında rastlanmıştı. Vaka artışının önüne geçmek için bir takım tedbirler alındı. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Ülke genelinde pek çok kısıtlama getirildi. Getirilen bu kısıtlamalar sayesinde vaka sayılarında düşüş yaşandı. Ancak iyiye giden tablo salgının bittiği anlamına gelmiyor. Yetkililer sık sık “Kontrollü sosyal hayat” uyarısında bulunuyor ve yeni bir “normal”e alışmamız gerektiğini vurguluyor. Koronavirüs ilgili mücadele kapsamında alınan önlemleri biri de GSM oparatörleriyle geliştirilen bir mobil uygulamaydı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu uygulamadan alınacak HES kodu sayesinde şehirlerarası seyahat edilebileceğini de belirtti. Detayları sizler için listeledik.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle geliştirilen uygulama hastaların izolasyonunun denetiminde kullanılıyor. Öte yandan tüm bilgilere güncel şekilde ulaşabilir, uygulamadan maske talep edebelirsiniz.

Hayat Eve Sığar adı verilen bu uygulama ile kişilerin sosyal izolasyona uyup uymadıklarını kontrol ediliyor. Sosyal izolasyona uymayanların ise cep telefonlarına bir mesaj gönderiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla koronavirüsü testleri pozitif çıkanların, hem kendilerinin hem yakınlarının hem de toplumun sağlığı için gerekli izolasyon kuralına uyup uymadıkları takip ediliyor.

6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmayan bu uygulamayla artık şehirlerarası ulaşım için kod almak da mümkün. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, HES kodu ile seyahat döneminin başlayacağını duyurdu. Peki HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

Bakan Koca, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” diyerek müjdeyi vermiş oldu.

Hayat Eve Sığar uygulamasına gelecek bir özellik ile bir kod üretilecek. Bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapılacak ve yolcunun kabul edilip edilmediğine karar verecek. HES Kodu kullanılarak uçak ve tren seyahati yapabilecek.

Seyahat şirketleri, bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapacak ve yolcunun seyahate kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle geliştirilen bu uygulama İOS ve Android uyumlu hem Apple Store hem de Google Play’den ücretsiz bir şekilde indirilebilecek

Kaynak : 12

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı