Gündem

Hayalet Kasaba Çernobil’de, 33 Yıl Sonra Yaşama Dair İzler Tespit Edildi

Dünya tarihine kara bir leke olarak geçen Çernobil faciası üzerinden 33 sene geçti. Geçen onca yılın ardından, olayın yaşandığı kasabada ilk defa yaşam izlerine rastlandı.

O yıllarda, Sovyetler Birliği toprağı olan Ukrayna’nın Çernobil kasabasında korkunç bir olay meydana gelmişti. Çernobil Nükleer Santrali’nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen patlama sonucunda, Türkiye dahil olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine radyasyon yayılmıştı.

Kazanın yaşandığı Çernobil kasabası ise yaşanmaz hale gelmiş, hiçbir hayat belirtisi kalmamıştı. Felaketin ardından yaklaşık 120 bin kişi Avrupa’nın çeşitli yerlerine göç etmek zorunda kalmıştı.

Aradan geçen uzun yıllara rağmen hiçbir yaşam belirtisi olmayan bu kasaba ‘hayalet kasaba’ olarak anıldı. Ancak faciasından 33 yıl sonra bilim adamı James Beazley önemli bir çalışmaya imza attı.

Facianın yaşandığı Çernobil kasabasında yaşama dair izler arayan Beazley, kasabaya kamera ve hareket sensörleri kurdu. Ekibiyle birlikte kurduğu kamera ve sensörler ile kayıtlar alan Beazley, ilginç bulgular saptadı.

Şuan bile girilmesi yasak olan kasabaya kurulan kameralar tarafından kasabada kurt, rakun, su samuru, kartal ve balık leşleri yiyen kuzgun gibi canlı türlerine rastlanıldı.

Bu canlıların kasabanın kıyı kesimlerinde bol sulak ve ormanlık alanlarda yaşadığı tespit edildi. Facianın yaşandığı zamandan sonra bölgede hiçbir canlının yaşamadığı düşünülürken, Beazley tarafından ilk kez yapılan araştırmada somut olarak canlılara rastlanılmış oldu. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı