Sağlıklı Yaşam

Günde 8 Saat Uykunun Vücudumuzdaki Olumlu Etkileri

Bir  araştırma , düzenli olarak 8 saat uyumanın gerçekten lüks olmadığını, daha sağlıklı bir rutinin önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Uyku saatlerinizin olmaması zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Araştırmacılar, ABD’de insanların yaklaşık% 40 yeterli uyku uyuyabildiğini söylüyor. Uykunuzu öncelik hale getirirseniz neler değişiyor bir göz atalım.

Yeni şeyleri daha hızlı öğreneceksiniz.

Yeterince uyuyamazsanız, yeni becerilere ne kadar iyi konsantre olabilmeniz üzerinde etkisi vardır. Bilim adamları uyurken yeni bilgileri işlediğimizi söylüyorlar. Başka bir deyişle, aklınız ve bedeniniz, uygun bir şekilde dinlendikten sonraki sabah, önceki gece yastığa kafanızı koyduğunuzdan daha iyidir. Bu, üniversite eğitiminden yeni bir spora oynamaya kadar her yeni beceri için geçerlidir.

Daha fazla farkında olacaksın.

Düzenli olarak dinlenmeye başladığınızda , konsantrasyon, odaklanma ve problem çözme becerileriniz en uygun seviyelerde çalışır. Daha net düşünebilir ve kararları daha hızlı yapabilirsiniz.

Kilonuzu daha kolay kontrol edeceksiniz.

Bu çalışma , uyurken, vücudumuza dolu olduğumuzu ve daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duymadığımızı söyleyen leptin adı verilen bir hormon ürettiğimizi göstermiştir. Yeterince dinlenemediğimizde, dengesizleşir ve yiyecek isteklerine başlarız.

Sağlığınız gelişecek.

Bilim adamları yeterli uyku almanın sadece stres seviyemizi düşürmekle kalmayacağını, aynı zamanda yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskini de önleyeceğini söylüyorlar. Uyku yoksunluğu aynı zamanda kalp ile ilgili her türlü soruna yol açabilir .

Diyabet gelişimini önleyebilirsiniz.

Araştırmalar , uykunun kan şekeri ve insülin duyarlılığının düzenlenmesinde ve bunun sonucunda tip 2 diyabetin önlenmesinde büyük bir fark yarattığını keşfetti. Uykunun “derin” aşaması bunun için özellikle kritik görünüyor ve uyuma süresini kısaltırsanız, bu önemli kısmı atlamanız çok muhtemel.

Uyurken çabuk iyileşirsiniz.

Hasta olduğunuzda uykunuz geliyor mu? Görünüşe göre bunun bir nedeni var. Çalışmalar vücudumuzun iyileşmek için uyku moduna girdiğini kanıtladı. Bu uyku modu, bağışıklık sistemimizin bakterilerle mücadelede en etkili olduğu zamandır.

Cildiniz daha iyi görünecek.

Cildimiz genel sağlığımızın ve iyiliğimizin çok iyi bir göstergesidir. Maskeleyebilirsin, ama gerçekten kandıramazsın. Cildimiz en büyük organımızdır ve havaya, güneş ışığına ve toza sürekli maruz kalır ve  uyuduğumuzda cildimiz kendini onarır.

Daha güvenli bir sürücü olacaksın.

Çok yorgunken, hepimiz en az bir kere sürdük. Sıklıkla bir seçeneğimiz yok gibi gözükse de, bu seçimi öncelikli hale getirmeye başlamalıyız. Bu çalışma , yeterince uyumayan sürücülerin alkolden etkilenen sürücüler gibi daha fazla performans gösterdiğini göstermiştir.

Enerjiniz artacaktır.

Yeterli uyku, koordinasyon ve denge fiziksel yaralanmalar ve kazaları her türlü engelliyor ve enerjini en üst seviyeye çekiyor.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı