Listeler

Geleceğin Ulaşım Çözümü Olarak Görülen Elektrikli Arabaların 183 Yıl Önce İcat Edildiğini Biliyor Muydunuz ?

Araba tutkunlarının  gözü otomobil sektöründe. Elektrikli araçlar, fosil yakıtlarla çalışan otomobilleri tarihten yavaş yavaş sildiğini hissediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda %100 elektrikli modelleri piyasaya süren Tesla’nın öncülüğünde, köklü otomobil firmaları elektrikli araçlar için milyarlarca dolar yatırım yaptılar. Son yıllarda duyduğumuz elektrikli araçların temelinin 200 sene öncesi atıldığını biliyor muydunuz ?

Elektrikli araçlar 2017’de yaklaşık 1 milyon 200 bin adet satılarak rekor kırmıştı. 2018’de ise, resmi rakamların açıklanmamasıyla birlikte, yıl sonunda  bu rakamın 1 milyon 400 bine kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

Çevreci otomobiller, geleceğin ulaşım çözümü olarak görülüyor. Hepimize yeni gibi gelen elektrikli araçların tarihi 200 yıl öncesine kadar dayanıyor. İlk icat eden kişi ise Amerikalı mucit Thomas Davenport 

1835’te elektrikli otomobil üreten Davenport, 1837’de elektrikli motor için patent aldı. Ancak elektrikli motorların icadında birden fazla isim yer alıyor. Örneğin Rus asıllı İtalyan fizikçi Alessandro Giuseppe, birincil hücreli pili icat etti. İngiliz kimya ve fizikçi Michael Faraday elektrolizin temel ilkelerini belirledi. 

Davenport’un ardından elektrikli araçlarla ilgili çalışmalar büyüdü. Birçok firma elektrikli araç üretmek için kolları sıvadı. Thomas Edison bu icada kayıtsız kalmayarak, bataryalar üzerinde çalışmalar yaptı. 

1894 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk taksi olarak kullanılmaya başlandı elektrikli otomobiller. 1900′ yılına gelindiği zaman ABD’de üretilen otomobillerin %30’u elektrikliydi. Şarj istasyonları, menzil sorunlarına rağmen elektrikli araçlar gitgide yaygınlaşıyordu. 

Ancak işler 1900’lü yıllarda tersine döndü. Günümüzün otomobil devi Ford’un, devrim niteliğinde ki seri üretime geçmesiyle birlikte, üretilen otomobillerin fiyatları oldukça düştü. Ford’un ürettiği arabalar ucuz fiyatlarla halkın karşısına çıktı ve otomobil sahibi olabilmenin yolunu açtı.

İkinci büyük darbede petrol istasyonlarının yaygınlaşmasıyla geldi. Petrol ambargosu ve çevreci kaygılar, bazı dönemlerde elektrikli araçları  gündeme tekrar getirse de yakın tarihimize kadar herhangi bir girişim olmamıştı.

Bugün ise elektrikli araçlar vazgeçilmez. Çevreyi büyük bir kirlilikten kurtaracak olan elektrikli araçlar, geleceğin de ulaşım aracı olacağından hiç şüphemiz yok. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı