Listeler

Geçmişten Günümüze Dünyanın En Tehlikeli Diyebileceğimiz 5 Hacker’ı Ve Yaptıkları

Bilişim dünyasının korkulu rüyası olan hackerlar, aslında zekalarıyla tüm dünya çapında isimlerini duyurmayı başarmışlardır. Kimine göre hobi kimine göre amaç kimine göre de sadece eğlence için yapılan hackerlık bir meslekten çok yetenek temalı bir aktivitedir. Sizler için derlediğimiz hackerlar listesinde geçmişten günümüze en tehlikeli 5 hacker’in yaptıklarını yazdık. Keyifli okumalar.

Dipnot: Amerika’da her yıl dünyaca ünlü bir firma dünyanın her ülkesinden hackerları davet eder ve bir yarışma düzenler. Bu yarışmanın sonunda ise yarışmayı kazanan hacker’a devasa bir ödül ve çok yüklü bir maaşla iş imkanı sunar. Ve çok gariptir ki bu yarışmayı kazanan hiçbir hacker bugüne kadar işi kabul etmemiştir. Yarışmayı kazanmış, hacklenmesi istenilen projeyi hacklemiş ve ülkesine geri dönmüştür.

 

#1- Gary Mc Kinnon

2002’de başlayarak 13 aylık süre boyunca başta ABD ordusu ve ABD istihbaratı olmak üzere 97 bilgisayara sızmakla suçlanan İngiliz vatandaşı Gary Mc Kinnon’ın tarihte ki en tehlikeli hacker olarak gösterilmektedir.Yalnızca tek bir ağda iki bin bilgisayarın kapatılmasına, silah kayıtlarının ve önemli dosyaların silinmesine neden oldu. Mc Kinnon başka bir saldırı sırasında açık sözlü olup ABD askeri web sitesinde ” Güvenliğiniz çok dandik ” mesajını bıraktı. Aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri’ne çalışan dünya dışı memurların isimlerini ortaya çıkardı. ABD ordusuna ait bir bilgisayara bıraktığı notta ; “ABD’nin yabancılar politikası bugünlerde devlet destekli terörizmle aynıdır. Ben solo, size zarar vermeye, hem de en üst seviyede devam edeceğim” yazdı.

#2- Adrian Lamo

Adrian Lamo, en çok Yahoo, Cıtıbank , Bank Of America, New York Time ve Microsoft gibi büyük şirketlere saldırmakla ünlüdür. Ama onu meşhur eden şey hackleme tarzıydı. Kamuya açık web sitelerini hacklemek için internet cafeleri kullanırdı. Mütevazi yaşam nedeni ile ona evsiz hacker adı verildi. 2004’te tutuklanınca 6 ay ev hapsi aldı, yıllarca internet kullanması ve klavyelere dokunması yasaklandı ve 65 bin dolar tazminat ödedi.

#3- Barışın Koruyucuları

2014 yılında Sony Pıctures, senaryosunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un suikasta uğradığı ‘ Intervıew ‘ filmini piyasaya sürmeyi düşündüklerini açıkladı. Ama film piyasaya sürülmeden önce, kendilerine barışın koruyucuları adını veren bir grup Sony’den filmi gösterimden çekmelerini istedi. Sony’nin sistemini hacklediklerini ve 47 bin sosyal güvenlik numarası olmak üzere henüz yayınlanmamış yeni filmlerin senaryolarını ve utanç verici e- postalarını çalarak sızdırmakla tehdit ettiler. Hollywood yapımcısı birinin Angelina Jolie’yi şımarık ve serseri olarak adlandırdığı bir e-postada dahil olmak üzere, Hollywood’ın bu sırlarını ve şahane dedikodularını ortaya çıkardılar. ABD olaydan Kuzey Kore’yi sorumlu tutsa da hackerlar hiç bir zaman yakalanamadı.

#4- Kevin Mitnick

Gelmiş geçmiş en azılı bilgisayar korsanlarından biri olan Kevin, web dünyasında ki adıyla ‘ Akbaba ‘ ya da ‘ Karanlık Korsan ‘dır.  Mitnick her yerde hackerler için poster çocuk oldu çünkü 90’lı yılların başında iletişim devlerinin arasında yer alan Nokia ve Motorola’dan IBM’ye kadar saldırdı. 1993 yılında bir telefon şirketi olan Pacifik Bell’e defalarca saldırınca FBI onu araştırmaya başladı. Bu olay yaygın bir şekilde kamuya yayılınca, Mitnick 1995 yılında yakalınıp 5 yıl hapis yattı. Mahkeme onu çok tehlikeli bulduğu için 8 ay tek başına bir hücreye kapattı. Hatta bir juri onun ankesörlü telefonlara kodlar fısıldayarak nükleer savaş başlatacağına inanıyordu.

#5- Albert Gonzales 

2003 yılında bilgisayar korsanı Albert Gonzales, gizli servis tarafından tutuklanmadan önce çalınan kredi kartı bilgilerinin shadowcrew .com için çalışan ve yönetici olarak çalıştı. Tutuklanmasından sonra yetkili makamlarla iş birliği yapıp, bildiklerini kullanarak 30 hacker arkadaşını yakalattı. Ancak gizli servisle iş birliğine rağmen 2005-2007 yılları arasında Gonzales’in yaklaşık 175 milyon kredi kartının numarasını çalan hackleme operasyonun ele başı olduğu düşünülüyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı