Sağlıklı Yaşam

Fazla Kahve Tüketmenin Düşündüğünüz Kadar Zararlı Olmadığını Gösteren Araştırma

Kahve hakkında yıllardır bitmek bilmeyen bir tartışma söz konusu. Öyle ki Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü yılların bir döneminde kahvenin içimi ve ticareti yasaklanmıştı. Kafeinin zararlı olduğunu ve çok kahve tüketiminin vücuda zararlar verdiği yönünde herkes hemfikirken İngiltere’de 10 yıl süren araştırmaya sonucunda kahvenin o kadar da suçlu bir içecek olmadığını söylüyor.

İngiltere’de yeni tamamlanan, yaklaşık 500 bin kişinin gözlemlendiği ve 10 yıl süren bir araştırmaya göre, düzenli olarak herhangi bir miktarda kahve içen bireyler, hiç içmeyenlere göre daha uzun yaşıyorlar.

Hatta günde ortalama 8 bardak kahve içen bireyler ile hiç içmeyenler karşılaştırıldığında, sonuç kahve aşıklarından yana çıkıyor.

Toplam sonuçlarda ise düzenli olarak kahve içenlerin %10-15 arası bir oranda daha uzun yaşadıkları gözlemlendi.

Araştırmanın sonuçları ilginç ancak kahve içmeyen insanların dezavantajlı olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Halk sağlığı konusunda uzman bilim insanı Robin Poole’a göre, kafeinin etkilerine karşı dayanıksız kişilerin bu kadar fazla kahve içmesi onlar için zararlı sonuçlar doğurabilir. 

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı