Listeler

Erkek Olmak: Zehirli Erkeklik Kavramına Meydan Okuyan Portre Serisi

Bazı nitelikler erkeklere yaşamın ilk dönemlerinden itibaren sosyal olarak empoze edilir ve kültürümüz her zaman iç mücadelelerini yargılamadan ifade etmelerine izin vermez. Bu nedenle, çocuklar toplumun ‘normal’ olduğuna inandığı şeyi somutlaştırma baskısıyla büyürler. Bununla birlikte, bu “erkeksi” niteliklere sahip olmamak, yalnızca erkekler için değil, etraflarındakiler için de sert sonuçlar doğurmaktadır. Örneğin, kendi zihinsel sağlıkları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, muhtemelen sadece kadına değil diğer erkeklere, homofobik ve transfobik duygulara ve diğer kadınlara yönelik saldırganlık, nesnelleştirme ve şiddete neden olabilir. Gelin hep birlikte, bir takım erkeğin tabuları yıkarak ‘ Erkek olmak’tan anladıklarını okuyalım.

#1 Denom – Nepal

“ Duygularımı göstermek ve ağlamak benim için sorun değil. Yumuşak tarafını göstermenin yanlış bir tarafı yok. Hepimiz insanız ve bu duygular tamamen normal. Erkeklerin ağlaması hiç de yanlış değil! Aslında, erkeklerin ağlamalarının, duygularını bırakmalarını ve duygularını başkalarıyla paylaşmalarının hayati olduğunu söyleyebilirim. Erkeklerin ağlaması ya da en azından zayıf yönlerini gizlememesi gereken kültürler vardır, daha kontrollü ve duygusal olarak uyuşmuş görünüyorlarsa daha iyidir. İnsanlar ağlarsak, zayıflıkla bağlantılı olduğumuzu, çünkü duygularımızı kontrol edemediğimizi düşünüyorlar. “Kederli olma”, “Kız olmayı bırak” gibi ifadeler duyuyoruz. Eğer böyle ifadeler duymaya devam edersek, dünyanın dört bir yanındaki erkekler bugün erkek olma konusunda ne düşünüyor? Kime bakacaklar ve erkek olmaktan erkek olmaya geçişi nasıl yönlendirecekler? ”

# 2 Nils – Fransa

“Pembe giymem benim için sorun değil. Renklerin belirli bir cinsiyet için kullanılması gerektiğini düşünmüyorum ve seçimlerimizi bu nedenlerle sınırlandırmamız gerektiğini hissetmek can sıkıcı. “

#3 Jason – Belçika

“Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları karşılaştırmamam sorun değil. Hepimiz insanız ve önemli olan tek şey bu ”.

#4 Peter – Amerika Birleşik Devletleri

Benim olduğum gibi olmak benim için sorun değil, siğiller ve diğerleri. Mecazi olarak demek istiyorum (dermatolojiye karşı hiçbir şeyim yok). “Toksik erkeklik” in erkeklerin güvensizliklerine dayandığını düşünüyorum. Eğer kendime iyi bir erkek olmanın ne demek olduğu hakkında genç kendime tavsiyelerde bulunacak olsaydım, bence asıl mesele şudur: başkalarının ne düşündüğünü umursama, başkalarını daha az yargıla ve daha fazlasını öğren. Bu darmadağınık görünümünü sürdürmek, ya da kaç partiye katıldığınız, ya da kızlarınızla çıkan deneyiminiz (ya da bunların eksikliği) ya da ailenizin kim olduğu hakkında nasıl algılandığınız konusunda endişelenmeyin. Başkalarını neyin motive ettiğini bilmek sanmayın, çünkü insan doğası ve anlamadığınız (ve asla anlayamayacağınız bir dünya) var. Hayat sürekli bir öğrenme sürecidir. Diğerlerini affet, çünkü bazen de affedilmen gerekebilir.

#5 Sonam – Tibet

“Cinsiyetçi ideolojilere ve önyargıya dayanırlarsa, kültürel geleneklerimi ve değerlerimden bazılarını göz ardı etmem ve kınamam benim için sorun değil. annem, kız kardeşlerim ve potansiyel kızlarım yaşamak zorunda. “

#6 Geoff – Kanada

“Ağlamam benim için sorun değil. Ben bir kurutucuyum. Mesela bugün Katmandu’daki kutsal Pashupathinath tapınağını ziyaret ettim ve ağladım. Duygusallaşıyorum ve sorun değil. ”

#7 Bastien – Fransa

“Kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkilere karşı açık fikirli olmam benim için sorun değil. Erkekler ve kadınlar hayatlarını eşit şartlarda yönlendirebilirler ”.

#8 Sam – Avustralya

“Erkeklerin, kadınlara erkek kadar değer vermeyen bir sistem kurmak için oynadıkları rolleri ve erkeklerin bu gerçeği değiştirmedeki sorumluluklarını kabul etmem benim için sorun değil. kadınlar ‘biz erkekler tarafından uygulanan şiddetten bahsediyoruz. Benim gibi erkekler için bir tavır almak – ayağa kalkmak ve konuşmak -‘ erkek ‘olmanın ne anlama geldiği beklentisini değiştirmek için sorun değil.

#9 Naryan – Kuzey İrlanda

“Benim savunmasız olmam benim için sorun değil. Hepimizin eril ve dişil enerjilerden oluştuğumuza inanıyorum. Eril, kendini hissetmesine izin vermediğinde ve anlamak yerine saldırganlıkla incinmeye yanıt verdiğinde toksik hale geliyor. savunmasız ol, özellikle de canın acıdığında daha derin olduğu için, ama gerçek insanlar savunmasız olabiliyor, canın yanıyor ve sorun yok. ”

#10 Thomas – Belçika

“Kesişimselliğe duyarlı ve sosyal adalet mücadelesinde müttefik olmak benim için sorun değil, çünkü, BDT beyaz bir eşcinsel erkek olarak, kesinlikle hak etmediğim bir ayrıcalıkla bombalandım.”

#11 Luke – Avustralya / İngiltere

“Başkalarına bir zafer önermek benim için sorun değil, haklı olduğuma inandığım halde bile. Daha düşük bir adım atmak sadece alçakgönüllülük işareti olmakla kalmaz, aynı zamanda gücün de bir işareti olmak zorunda”

#12 Yanık – Nepal

“Evde koca olarak kalmamak benim için sorun değil. Ataerkilliğe çok hürmet etmiş bir toplumdan geldiğimde, ben sadece şeytanları savunan ve tabular ve paradokslara meydan okuyan biri olmak istiyorum.”

#13 Sushrut – Nepal

“Tamam, makyaj yapmam benim için sorun değil. Düz bir adam olmak, bana rahat olma ayrıcalığını veriyor. Çünkü bir adam olarak, dünyanın tam anlamıyla dünya hakkında baskın anlatılar yaratan sistemin merkezinde oturuyorum. Kendimi ifade etme eylemimin geçerli olduğu konusunda rahat hissediyorum.Ancak, düz erkekler olarak tanımlanmayan insanlar aynı lükse sahip değillerdir, kendi kendini ifade etme eylemi rahatsızlıklarla dolu olabilir, bu yüzden benim için önemli Geleneksel olmayan ifade biçimlerinin eşit derecede geçerli olduğu yolları vurgulamak için göreceli olarak ayrıcalık konumumu kullandım.Kendimi geleneksel olarak dişil yollarla sunmak, sağlıklı erkekliğin, insanlar kadar farklı ifadeler için bir alan sağladığını iddia etmenin bir yoludur. bunları yapmak.”

#14 Raphael – Fransa

“Arkadaşlarım veya kız arkadaşım için bir ilişki içindeyken” küçük şeyler yapmam benim için sorun değil “. Mesela bir keresinde sokakta çözülen arkadaşlarımın ayakkabı bağlarını bağlamak için eğildim, bu onu şaşırttı ve bunu yapan kimseyi tanımadığını, özellikle de halk arasında olduğunu söyledi. Pek çok erkek böyle şeyler yaptığını “erkekçe” değildir ve erkek arkadaşları veya ‘maço’ erkekleri ile alay edileceğinden endişe ederler.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı