Teknoloji

E-Ticaret Devi Amazon, Hindistan’da Online Yemek Dağıtım Hizmetine Başladı

Geçtiğimiz aylarda Amazon’un Hindistan’da gıda dağıtım işine başlayacağının haberleri kulaktan kulağa yayılıyordu. Yapılan açıklamaya göre Amazon, Hindistan’ın belirli bölgelerine gıda dağıtım operasyonlarını başlattı. Öyle görünüyor ki Zomato ve Swiggy gibi, bölgede bulunan büyük şirketlerle rekabet içinde olacak.

Şirket Amazon Food adı verilen gıda dağıtım hizmetine geçtiğimiz yıl başlamayı planlamıştı, fakat daha sonra 2020 yılının mart ayına ertelediler. Hizmet, koronavirüs pandemisi sebebiyle beklenen tarihten geç başladı.

Hindistan’a 6,5 milyar dolardan fazla yatırım yapan şirket, Bengaluru’nun belirli bölgelerinde hizmete vermeye başladı.

Amazon, altı aydan fazla bir süredir Hindistan’daki gıda dağıtım hizmetini çalışanları arasında test ediyordu. Şimdiyse siparişler, faaliyet gösterdiği bölgelerdeki kullanıcılar tarafından Amazon uygulaması aracılığıyla verilebilecek.

Hindistan’da Zomato ve Swiggy gibi büyük şirketler henüz kâr etmiyorlar. Yeni müşteriler çekmek için ve mevcut müşterileri korumak için her ay 15 milyon dolara yakın para harcıyorlar.

Hindistan’ın yemek dağıtım uygulamaları bu dönemde ayakta kalabilmek için çeşitli hamleler denemeye devam ediyor. Koronavirüs döneminde çok fazla çalışanını işten çıkaran Swiggy, evlere alkol servisine başladı. Şirket bu hamlesiyle daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı