Sağlıklı Yaşam

Duyunca Şaşıracağınız Sigaradan Daha Zararlı Yiyecekler

Dengesiz diyetler günümüzde tütünden daha fazla insan öldürmektedir . Bilim adamları, önemli besinlerin tüketmemenin sağlığınıza ciddi zararlar verebileceğini keşfetti . Bununla birlikte, diyetlerimize faydalı olduğunu düşünüp eklediğimiz bazı ürünler de vücudumuz için zararlı olabilir. Bunların arasında diğer gazlı içeceklere kıyasla sağlıklı görünen taze meyve suları var, ancak sizi diyabete bir adım daha yaklaştırabilir.

1. Taze meyve suları

Meyveler beslenmeniz için hayati önem taşır ve taze meyve suları günlük rutinimize eklemenin kolay bir yoludur. Bununla birlikte, sıvı halde, meyveler diyabet, kalp hastalığı ve obezitenin önlenmesinde önemli bir rol oynayan lif gibi sağlıklı öğeleri kaybetmemize neden olur. Dahası, kontrolsüz meyve suyu tüketimi, içerdikleri şeker miktarı nedeniyle bu sağlık sorunlarına neden olabilir. 

2.Protein barlar

Besinler açısından zengin olmasına rağmen, bazı protein bar çubukları da ilave şeker bakımından fazladır.

3. Suşi

Suşi zararlı değildir. Ancak, suşideki asıl soruna neden olan çeşitli eklemeler ve katkı maddeleridir. Krem peynir, salça ve diğer tartışmalı ürünleri, suşinin üzerine ilave ederseniz kilo probleminden kaçınamazsınız.

4. Yağsız yiyecekler

Beslenme uzmanları, üreticilerin , ürünün doğal tadını korumak için sağlıklı yağları işlenmiş şeker ile değiştirmeye başladığını fark ettiler . Demek sağlıklı bir atıştırmalık gibi görünmek yerine, kelimenin tam anlamıyla gizlenmiş bir şeker bombası kullanıyordunuz. Artık uzmanlar , işlenmiş şeker içermeyen, peynir ve yoğurt gibi, protein bakımından zengin öneriyorlar. Sağlıklı yağ için zeytinyağı ve tereyağı kullanabilirsiniz.

5. Tahıllar

Tahıllar her zaman sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı için basit bir çözüm olarak kabul edilmiştir. Tahıllara daha iyi tat vermek ve çocuklar için daha çekici olmalarını sağlamak için tahıllara eklenen şeker miktarı sağlığa oldukça zararlıdır.

6.Beyaz ekmek

Beyaz ekmek, sağlıklı besinlerden ve liften yoksun rafine tahıllardan yapılan başka bir üründür. Lif sağlıklı kiloya, iyi tansiyona, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskine daha az sebep olurken , beyaz ekmeğin buna sahip olmaması gerçeği, tüm bu sorunlarla yüzleşmenizin nedeni olabilir  .

7. Soya

Soya ekoloji için olduğu kadar sağlığınız için de eşit derecede zararlı olabilir. Soya bitkilerinin besin toprağını soyup tamamen tahrip ettikleri için en yıkıcı monokroplar olduğu söylenir . Üstelik, çoğu soya fasulyesi genetikleriyle oynanmıştır, bu da onlardan uzak durmamız gerektiğini gösterir.

Soya ile ilgili diğer bir problem de, vücudunuzdaki adet döngüsünü bozan yüksek izoflavon konsantrasyonları veya bitki östrojenleridir . Aynı nedenden ötürü, soya alımı genellikle beklenmedik kilo kaybına, terlemeye ve boynunuzun şişmesine neden olabilecek tiroid hormonlarının artmasıyla bağlantılıdır.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı