Listeler

Duvarları Griden Kurtaran Adamlar ; Boyalı Eller

Çok geriye gitmiyorum yakın tarihe kadar duvarlara resim çizmek yazı yazmak hep politize edildi ve vandalizm olarak değerlendirildi. Duvarlara resim çizenlere ise anarşist gözüyle bakıldı. Aslında tarih sayfalarını gerilere doğru çevirip medeniyet öncesine kadar gittiğimizde, mağaraların duvarlarına resim çizen insanların varlığını biliyoruz. Türkiye’de ilk kez resmi olarak kurulan Boyalı Eller Graffiti Ajansı, duvarlara resim çizmek isteyen insanlarla duvarların arasına örülen duvarları yıktı.

Türkiye’nin ilk resmi graffiti ajansı Boyalı Eller’i kuran Ulaş Çelik’in mazisi çok eskilere dayanıyor. 1990’da İstanbul Güngören’de dünyaya gelen Ulaş Çelik, ilk graffiti denemelerini orta okul çağlarında okul defterine yapmış. İlerleyen yıllarda trafolar, köprü altları, trenler derken sanatını duvarlarla tanıştırmaya başlamış. 

Graffitinin sanat olduğu anlatmak isteyenlerin arasında en çok sesi çıkan kişi aynı zamanda. Yaşadığı semtin belediyesiyle görüşmeler yapıyor. Sonunda Türkiye’nin ilk legal duvarını kapıyor. 

Boyalı Eller ekibini kurduktan sonra kamu yararına graffiti projesini tasarlıyor. Güngören’e bağlı elektrik trafolarını boyamaya başlıyorlar. Sanat eserine dönüşen trafolardan sonra çöp konteynerlerini boyayan ekip, halktan çok güzel yorumlar almaya başlıyor.

Boyalı Eller’in popülerliği her geçen gün artarken, Tadım Kuruyemiş, Fox Tv Grubu, Google, Efes Pilsen, Lenovo gibi büyük şirkeler, fabrikalarını, ofislerini, reklam panolarını teslim etmeye başladı.

Aynı zamanda birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde bulunuyor Boyalı Eller. Çocuk hastaneleri için duvarları süper kahramanlarla süsleyen ekip, herkes tarafından tebrik edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile beraber ‘Hedef Olma Hedefsiz Kalma ‘ projesiyle de gençleri uyuşturucudan uzak tutmaya çalıştı.


Güngören’den yola çıkan Ulaş Çelik ve arkadaşları, gençlere fırsat verildiğinde neler yapabileceklerinin en büyük örneği. Çalışmaları görmekten büyük keyif aldığımız, duvarları griden kurtaran adamların yaptığı çalışmalar. 👇

# Google

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

BOYALI ELLER (@boyaliellerr)’in paylaştığı bir gönderi ()

# Youtube

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

BOYALI ELLER (@boyaliellerr)’in paylaştığı bir gönderi ()

# Fox international – National Geoprapcih

# Fox international – National Geoprapcih

# Lenovo

# Tadım Kuruyemiş

# Tadım Kuruyemiş

# Kot Fabrikası

# Mescid-i Aksa

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı