Listeler

Dünyevi Şeylerden Kendini Ayırmak Amacıyla,1973 Yılından Beri Kolunu Havada Tutan Adam

Kolunuzun yıllardır havada olduğunu düşünün ne kadar acı verici değil mi ?   Sadhu Amar Bharati adlı bir Hintli, tanrısı kabul ettiği Şiva’ya itaatini göstermek için 1973’ten bu yana kolunu havada tutuyor. Bu garip abimizinhikayesini sizler için derledik.

Sadhu Amar Bharati, 1970 yılına kadar normal bir hayat süren, orta sınıfi standart bir insanmış. Bir işi, evi, karısı ve çocukları olan bu abimiz, bir sabah kalkıyor ve tüm bunların hiçbir önemi olmadığını düşünüp, her şeyi geride bırakarak kendini Hindu tanrısı Şiva’ya adamaya karar veriyor.

Mütevazi Sadhu giysileri ve metal asası ile başlıyor Hindistan yollarını karış karış dolaşmaya. Şiva için yerine getirilmesi gereken ne ibadet varsa yapıyor, yetmiyor bir de insanları Şiva’ya tapmaları için ikna etmeye çalışıyor.

1973 yılında hala ölümlü hayatın lükslerine çok bağlı olduğunu düşündüğü için, dünyevi şeylerden kendini ayırmak amacıyla sağ kolunu havaya kaldırıyor ve ölene kadar öyle kalması için mücadele sözü veriyor. Bharati’nin kolu 1973 yılından bugüne kadar aynı şekilde duruyor ve uzun zamandır kolunu kullanamıyor.

Bharati, başka Hindulara da ilham vermiş ve kimi insanlar yedi, on üç, yirmi beş yıl gibi sürelerde kollarını havaya kaldırarak durmuşlar. Bharati artık acı hissetmediğini söylüyor çünkü bu şekilde kalan kol yıllar içerisinde işlevini ve hissiyatını kaybetmiş.

Uyurken bile dikey konumda duran Bharati’nin şu an kullanılmaz durumda. Ancak o bu durumdan şikayetçi değil. Çok huzurlu olduğunu söyleyen adama, yerel halk kutsal gözüyle bakıyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı