Gündem

Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos Pandemi Sürecinde Servetine 35 Milyar Dolar Ekledi

2020 yılı hepimiz için kötü başladı. Koronavirüs en çok çalışma hayatımızı etkiledi ve bununla birlikte birden ekonomik sıkıntı içinde bulduk kendimizi. Ancak dünyanın en zengin adamlarının başında gelen, Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos, bu süreçte servetine servet kattı. Yılın başından beri servetine 35 milyar dolar ekleyen başarılı iş adamının net serveti şuan tam 150 milyar dolar. Bezos servetinin dörtte birini geride bıraktığımız 5 ay içerisinde kazandı.

Jeff Bezos bu noktaya gelebilmek için tam 26 yılını verdi. Milyarderler listesindeki en yakın rakibi ise Microsoft’un kurusucu Bill Gates

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti daha öncede 150 milyar doları görmüştü. Geçtiğimiz Temmuz ayında servetini yine 150 milyar dolar seviyesine getirmişti ve dünyanın en zengin adamı olmayı başarmıştı. Aynı zamanda modern dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı ünvanına ulaşmıştı. Milyarderler listesindeki en yakın rakibi ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. Jeff Bazos bu servet için tam 26 yıl hiç durmadan çalıştı.

Jeff Bezos, depo personelinin yoğun ve esnek saatlerde çalışmalarına rağmen sadece 2 dolar zam yapmıştı.

Koronavirüsün etkili olduğu günlerde satışları yüzde 25 artan Amazon’un talepleri karşılamak için 175 bin yeni personel alımı yaptığını duymuştuk. Jeff Bezos, depo çalışanlarının saatlik 15 dolar olan ücretine yoğun çalışmlarına rağmen yalnızca 2 dolar zam yapınca tepkilerin odağına oturmuştu. Amazon işçileri hem düşük ücretler hem de sağlık koşullarıyla ilgili nedenlerle Amazon şirketini protesto etmişti.

Koronavirüs pandemisi sürecinden karlı çıkan tek isim Jeff Bezos olmadı. Video oyun ve sosyal medya platformları da bu süreçten karlı çıktılar.

Sosyal medya platformları %45 oranında daha fazla kullanılırken video oyunlarının satışı %63 arttı. Oyun konsollarında ise tam %155 satış artışı yaşandı. Böylece koronavirüs en çok teknoloji şirketlerine yaramış oldu.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı