Gündem

Dünyanın En Egoist Lideri Maduro’nun Venezuela Haklına Yaşattıkları

Bir zamanlar Güney Amerika’nın en zengin ülkesi olan Venezuela, nasıl oldu da bu hale geldi ? 1999’dan 2013 yılına kadar altın çağını yaşayan Venezuela, demokratik hükümetiyle, bu dönemde tüm dünya tarafından övülüyordu. Eski Devlet Başkanı Chavez sayesinde Petrol rezervlerinin doğru kullanan ve gelirini oldukça arttıran Venezuela, elde edilen parayı, eğitim, sağlık ve yemek kaynaklarına yatırım yaptı. Yoksulluk seviyesini %50 azaltmayı başaran Chavez, ne yazık ki 2013 yılında hayata gözlerini yumdu. Bundan sonra Venezuela için pek parlak günler yaşanmadı.

1962’de dünyaya gelen Maduro, liseden hiçbir zaman liseden mezun olamadı. Metro Caracas şirktinde yıllarca otobüs şöförü olarak çalışmıştır. Aynı zamanda, otobüs şirketinin sendikasında işçilerin konuşmacısı daha sonrada elçisi olmuştur.

Chavez ile olan yakın ilişkisi sayesinde, halkın gözünde Chavez’den sonra başa gelecek adam olarak anılmaya başlamıştır.

Chavez’in vefatından sonra, 2015 yılına kadar vekil başkan olarak göreve gelmiştir. 2015 yılında yapılan seçimlerde %50,6 oranında oy alarak Venezuela’nın yeni Devlet Başkanı oldu. Ancak kimilerine göre seçimler hileliydi.

Başkanlığının ilk yılında yapılan bir anket sonucunda, ülkenin %84’ü Maduro’yu başkanlıktan indirmek istiyordu. Ancak başkan olduktan sonra, karısı, oğlu ve yakın arkadaşlarından oluşturduğu yeni yargıtay sayesinde koltuğunda kalmaya devam etti.

Bu hareketten sonra ülkede büyük protestolar yapılmaya başlandı. Polislerin ve askerlerin yoğun saldırısına maruz kalan halk, Maduro’ya baş kaldırmanın ne tür sonuçlar doğuracağının farkına vardı.

2017 yılında yeni bir meclis kurmak için seçim yaptıran Maduro, bu seçimlere de hile karıştırdı. Kendine sadık olmayan herkesi meclisten çıkartmayı başaran Maduro, bu sayede Venezuela’nın en güçlü insanı olayı başardı.

Hükümet 8 milyon insanın oy verdiğini söylese de uzmanlar sadece 3 milyon insanın oy kullandığını söylüyordu. Halkın desteğini varmış gibi gösterse de halkın sadece 5’te 1’inin oylarına sahipti.

Chavez’in kurduğu karmaşık kur sistemi kendi çıkarlarına göre manipüle etti. Aslında resmi Devlet oranlarına göre 1 dolar 10 Venezuela Bolivarı ediyor. Ancak yaptığı değişikler sayesinde bu kura sadece Maduro ve arkadaşları yani generaller ve iş arkadaşları erişebiliyor.

Normal vatandaşlar 1 doları 2 084.39 Venezuela Bolivarı satın alabiliyor.

Maduro başa geldikten sonra, halk ortalama 10 kg zayıfladı ve buna Maduro diyeti demeye başadı.

Politikasının yanlış olduğunun farkında olan Muduro yinede devam etti. Acımasız yönetimin altında Venezuela halkı her şeyi denedi. 3 milyona yakın vatandaş ülkesini terk etti.

Uzmanlar, ülkedeki tıbbi malzemelerin eksikliğinden şikayetçi. Çoğu hastanede x rey cihazı, tomografi cihazı olmadığı gibi yatak, şırınga hatta peçete bile eksikti. Bunlarda yetmezmiş gibi Maduro, güç tasarrufu projesiyle halkı bir daha suistimal etti.

Hükümet 2016 yılında, günde 4 saatlik sürelerle hastane dahil olmak üzere, ülkenin yarısında elektrikleri kesti.

2013 yılına kadar Güney Amerika kıtasının en zengin ülkesi olan Venezuela, hala dünyanın en geniş petrol rezervlerine sahip. Ancak lise mezunu bile olmayan bir adamın cahilce yönetimi ve kendi çıkarları için halkı görmezden gelen yandaşları sayesinde bu durumda.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı