Gündem

Dünyanın En Büyük Havalimanı İstanbul Havalimanı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Şey;

Artık yeni bir havalimanımız var! İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın simgesel olarak ilk biletleri almasıyla kısmen açıldı. ‘’Tamamı devreye girecek mi, metro istasyonu ne zaman yapılacak, neden bu kadar maliyetli, ismi ne olacak? ‘’ gibi  birçok kez haberlerin ve eleştirilerin odağı haline geldi. İşte İstanbul Airport hakkında az bilinen 10 gerçeği sizler için listeledik.

1-Yeni havalimanın  ismi düşünülürken internette domain çılgınlığı yaşandı. Abdulhamid Han, Hazerfen Ahmet Çelebi, Mevlânâ Celâleddin Rûmî, Fatih Sultan Mehmet gibi isimler konuşulurken alan adları alınmıştı.

 

2- Açılış gününe kadar tartışma konusu olan isim, İstanbul Airport olarak kararlaştırıldı. Şaşırtıcı olan şey İstanbulairport.com alan adı ise bundan tam 16 yıl önce 2002 yılında alınmış olmasıydı. İstanbulairport.com.tr ise 2.5 ay önce tescil ettirildi.

3- Kötü çalışma şartlarından dolayı 400 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilse de Çalışma Bakanlığı açıklamasında 27 çalışan personelin hayatını kaybettiğini doğruladı.

4-Yeni havalimanın ihalesi 3 Ocak – 3 Mayıs arasında 2013 yılında yapıldı. Bir dönem ses kayıtları çıkan Mehmet Cengiz’in içinde bulunduğu Cengiz, Mapa, Limak ve Kalyon ortak girişim şirketi 22 milyar euro bedelle 25 yıl işletmesini sahibi oldular.

5- Yeni havalimanı’na henüz projesini bitmediği için metro ile ulaşım sağlanmıyor. Atatürk Havalimanı, Halkalı ve Mecidiyeköy’den İETT serleri düzenlenecek. Fiyatları 12 ila 30 TL arasında değişiyor.

6- 1 Ekim 2019 yılında tamamlanması beklenen, İstanbul Havalimanı’ndan daha büyük olacak olan Pekin’deki Daxing Havalimanı’nın maliyeti 12 Milyar dolar olarak açıklandı. İstanbul Havalimanı’nın ise 35 milyar euro maliyeti olduğu açıklanmıştı.

7- Kötü barınak yerleri ve fazla çalışma saatlerinden şikayet eden çalışanlar eylem yaptı. Firma yetkilileri hoparlörden ‘’ Eyleme katılan işçileri cezalandıracağız’’ diye tehdit etti.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı