Gündem

Dünyaca Ünlü Yapıtların İnşası Sırasında Çekilmiş Birbirinden İlginç Fotoğrafları

Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı, Burj Khalifa… bu liste uzayıp gider aslında… Hepimizin bir gün ziyaret etmek istediği, dünyanın çeşitli merkezlerinde bulunan, bulunduğu bölgeyle bütünleşmiş, simge haline gelmiş yapıtların nasıl yapıldığını hep merak etmişizdir. İşte o yapıtların inşaat esnasında çekilmiş birbirinden ilginç fotoğraflarını sizler için derledik.

1.San Francisco, Golden Gate köprüsü – California

San Francisco Körfezi’ni ve Pasifik Okyanusu’nu birbirine bağlayan Boğazı, Altın Kapısı boyunca uzanır ve 8.981 ft (2.737.4 m) uzunluğundadır. Asma köprünün inşaatı, 5 Ocak 1933’te başlamıştır. Joseph Strauss ve Charles Ellis tarafından tasarlanmıştır. Temel atıldıktan sonra 4 yılda bitirildi ve 11 inşaat işçisi hayatını kaybetti.

2. Paris’teki Eyfel Kulesi, Fransa

Fransa’yı ziyaret ederken mutlaka görülmesi gereken Eyfel Kulesi, dünyanın en ikonik yapılarından biri. Paris’in manzarası o kadar temel ki orada olmadığı zamanlar olduğunu hayal etmek zor. Ancak, 1887’den önce, kulenin inşası başladığında, sadece Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılını ve önerilen 1889 Exposition Universelle için uygun bir merkez parçasını nasıl kutlayacağımızla ilgili bir tartışma yapıldı. Maurice Koechlin ve Émile Nouguier, Eyfel’de çalışan iki kıdemli mühendis, kulenin tasarımına bağlanıyor. Ancak, hayal etmek zor olduğu kadar, tasarımın iğrenç olduğunu düşünen birçok insan vardı ve birçoğu inşaatı, özellikle de sanatçıları protesto etti. Bununla birlikte, kule 15 Mart 1889’da, 300 işçi ile bitirildi. 1 ölüm ve yaklaşık 10 bin ton metal. 300 metreye yaklaşan Eyfel Kulesi, o zamanlar dünyanın en yüksek yapısıydı.

3. Lincoln Anıtı Washington, DC, ABD’de

Başkan Abraham Lincoln, yaşamı boyunca kesinlikle unutulmaz bir kişiydi. Lincoln’ün suikastından 3 yıl sonra, 1868’de Lot Flannery, eski bir cumhurbaşkanı için ulusal bir anıta ilgi uyandıran bir kamu anıtı olarak Columbia Belediye Binasının önüne bir heykel dikti. Lincoln Anıtı, asıl inşaatın başladığı tarihte 12 Şubat 1914’te başladı.

4. New York’taki Özgürlük Heykeli, ABD

İki ulus arasındaki baskı, birlik ve dostluktan kurtuluşun simgesi olan Özgürlük Anıtı, Fransa halkından ABD halkına bir armağandı. Amerikan Devrimi sırasında kurulan iki ulus arasındaki dostluğu simgeleyen heykel. Çalışanların, heykeli bitirmek için dokuz yıl boyunca haftanın yedi günü, günün 24 saati çalıştığı bildirildi), ancak dünya olmasa da, ülkenin en iyi bilinen sembollerinden biri haline geldi.

5. Sydney Opera Binası Sidney, Avustralya

NSW Devlet Müzik Konservatuvarı Direktörü Eugene Goossens, 1940’larda büyük tiyatro prodüksiyonları için uygun bir mekân sahibi olmak konusunda ısrar ettiğinde, hiç kimse dünyanın en seçkin binalarından biri olacağı konusunda tek bir fikri yoktu. Sydney Opera Binası’nın inşaatı 1959 yılında, bölgeyi işgal eden Fort Macquarie Tramvay Deposu’nun yıkılmasıyla başladı. Tasarım, proje için uluslararası rekabeti kazanan, 32 ülkeden mimarları temsil eden 233 girişi geride bırakan Danimarkalı bir mimar Jørn Utzon tarafından hazırlandı.

6. New York’taki Empire State Binası

 Empire State Binası, 444,2 metre uzunluğunda olan ve ‘New York’ta görülmesi gereken’ listelerinde yer alan 102 katlı bir gökdelendir. Mevcut planlar onaylanmadan önce inşaat planları 15 farklı versiyondan geçtikçe plan ve tasarımın yapılması uzun zaman aldı. 1 Ekim 1929’da eski Waldorf-Astoria otelinin yıkılmasıyla başladı. İnşaat 11 Nisan 1931’de sona erdi ve 40.948.900 dolara mâl oldu.

7. Tower Bridge, Londra, İngiltere

Tıpkı Paris’teki Eyfel Kulesi veya New York’taki Özgürlük Heykeli gibi, ikonik Tower Köprüsü olmadan Londra’yı hayal bile edemezsiniz. 19. yüzyılda, insanların Londra Köprüsü’nün aşağısındaki bir köprüye ihtiyaç duyma problemi ile karşılaştıkları ancak aynı zamanda Londra Köprüsü ile Londra Kulesi arasında bulunan Londra Havuzundaki liman tesislerine yelkenli gemilerle erişimi engellemek istemedikleri zamanlar. Sorunu çözmek için 1877’de bir komite kuruldu ve mühendis olarak Sir John Wolfe Barry’yi ve yeni bir köprü inşa etmek için mimar olarak Sir Horace Jones’u seçti. İnşaat 1886’da başlamış ve 8 yıl sonra, 432 inşaat işçisi, 70.000 ton beton, 11.000 ton çelik ve 1.184.000 £ (2018’de 132 milyon £ ‘a eşdeğer) maliyetle tamamlanmıştır. Köprü 213 ft (65 m) yüksekliğinde ve nehir boyunca 270 ft (82.3 m) uzanıyor.

8. Nevada ve Arizona ABD Devletleri Sınırındaki Colorado Nehri’nin Hoover Barajı

Aslen Boulder Barajı olarak bilinen, Colorado Nehri’nin Kara Kanyonu’ndeki bu beton kemer yerçekimi barajı, zamanının en büyük beton yapısıydı. Büyük Buhran sırasında inşa edilen Hoover Barajı, 5 yıl (1931-1936) çalışan binlerce insanla birlikte büyük çaba harcadı. 100’den fazla kişi iş kazaları sonucunda hayatını kaybetti. Baraj hacmi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rezervuar olan Mead Gölü’nü su tutuyor ve hidroelektrik enerji üretiyor.

9. New York’taki Manhattan Köprüsü, ABD

İnşaat 1901 yılında ilk kulelerin dikilmesiyle başlamıştır. Köprünün geri kalanı 1912 yılına kadar tamamlandı ve 30.000 ton çelik ve yaklaşık 22 milyon dolar harcandı. Yıllar boyunca sayısız onarım gerekmesine rağmen, köprü hala şehrin en güzel bölgelerinden biri olmaya devam ediyor, zafer kemeri ve koloninin Manhattan girişini süslemesi ile.

10. New York’taki Dünya Ticaret Merkezi, ABD

Dünya Ticaret Merkezi inşaatı 5 Ağustos 1966’da başladı. Kompleks 4 Nisan 1973’te açıldı. Orijinal 1 Dünya Ticaret Merkezi olan İkiz Kuleler, 417 metre ve 415 metre yüksekliğinde 2 binadır. 11 eylül 2001 yılında El Kaide’nin saldırısı sonucunda dakikalar içinde çöktü. Yaklaşık 3000 can aldı ve insanlık tarihindeki en ölümcül terör saldırısı oldu.

11. Burj Khalifa Dubai’de, Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyanın en yüksek binası olan The Burj Khalifa, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 828 m yüksekliğe ulaşan büyük bir gökdelen. Binanın inşaatı 6 Ocak 2004 tarihinde başlamış ve 1 Ekim 2009 tarihinde sona ermiştir. Downtown Dubai adlı daha büyük bir geliştirmenin parçası olarak inşa edilmiş ve tamamlanması 1.5 milyar ABD Doları tutarındadır. Aslen Burj Dubai olarak adlandırılırken, daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan onuruna Burj Khalifa olarak yeniden adlandırıldı.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı